Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 00:32

Alın Size Babalar Günü!

MİSAFİR KALEMLER
MİSAFİR KALEMLER
Giriş Tarihi : 19-06-2022 22:55

Babalar günü....Bize ait olmayan ama her bize ait olmayana sahip çıktığımız gibi sahiplendiğimiz babalar günü...Bir de bir iki ayet hadis bulduk mu Bu iş tamamdır. 

 

 

Avrupa’da aile mefhumu yok. Evlat 18 yaşını tamamlayınca evden ayrılıyor ve kendi hayatını kuruyor. Anne babasını aylarca hatta yıllarca arayıp sormuyor, görmüyor, görüşmüyor. Onun için yılda bir defa da olsa hatırlamak bir anlam ifade edebilir. Ama bizim için bir anlam ifade etmiyor etmemesi lazım. Çünkü bizim kültürümüzde anne babayı unutmak, slayı Rahmi terk etmek zaten mümkün değildir. Ne olmuş yani bir insanın annesini babasını hatırlaması güzel değil mi? Ne sakıncası var ki babama hediye alarak onu sevindiriyorum. Yaklaşımı çok ta masum kalmıyor. 20 yıl önce bu kadar revaşta değildi. Ne oldu da bugün bu kervana katılmayan ayıplanır hale geldi.. Annemizi ve babamızı arayalım soralım duasını alalım ama şu alışveriş çılgınlığına dönüştürülen bir güne hapsetmeyelim..

 

 

Anne babanı razı mı etmek istiyorsun? Mutlu olmasını mı istiyorsun? Duasında yer mi edinmek istiyorsun? 

Eğer Yaşıyorlarsa 

 

 

‘ yalnız kendisine kulluk etmenizi ve ana-babaya iyilik yapmanızı kesin olarak emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlılık çağına erişirlerse sakın onlara “Öf!” bile deme, onları azarlama, onlara gönül alıcı tatlı ve güzel söz söyle' (isra 23) 

 

 

‘Biz insana ana-babasına iyi davranmasını emrettik. Fakat, eğer onlar seni hakkında bilgin olmayan bir şeyi körü körüne bana ortak koşmaya zorlayacak olurlarsa, onlara sakın itaat etme! Dönüşünüz ancak banadır. Ben de yapmakta olduğunuz şeyleri size bir bir haber vereceğim'.(ankebut 8) ayetlerine göre davran. Al sana anneler günü babalar günü...

 

 

Eğer vefat etmişlerse onlara dua et, onlar adına hayır hasenat yap. Mezarını arada bir ziyaret et, ölümü hatırla alsana al sana babalar günü anneler günü...

 

Vesselam...

Abdülkerim Kızıltoprak.

YORUMLAR
4 gün önce
jhu66l
4 gün önce
gz6krj