Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
24 MAYIS Salı 03:59

RAMAZAN’DA NASIL BESLENMELİYİZ? RAMAZAN’DA BESLENME ÖNERİLERİ

NİSA AYHAN
NİSA AYHAN
Giriş Tarihi : 01-04-2022 15:40

On bir ayın sultanı Ramazan’ın gelişiyle hepimizin evlerinde ve kalbinde bir heyecanla beraber ‘’Ramazan’da nasıl beslenmeliyiz?’’ sorusu da herkesin merak konusu. 

Ramazan var olan beslenme alışkanlıklarımızın ve yaşam şeklimizin büyük ölçüde değişiklik gösterdiği bir ay. Uzun süreli açlık ve susuzluğun sebebiyet verdiği olumsuzlukları ortadan kaldırmak da elbette mümkün. İşte dikkat edilmesi gerekenler... 

Mutlaka Sahur Yapılmalı! 

Ülkemizde yaklaşık 16 saatlik bir açlıkla oruç tutmaktayız. Sahura kalkmadan akşamdan yiyip tutan kişiler bu süreyi çok daha uzatmakta ve açlık kan şekerinin daha erken düşmesine neden olarak halsizlik yaşamaktadırlar. Bunun yanı sıra sahurda ağır, yağlı yemekleri tercih etmek, metabolizma hızının gece daha düşük olması sebebiyle yağa dönüşebilmektedir. Sahurda klasik, hafif ve proteinden zengin bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, sebze yemekleri, yoğurt, kurubaklagil gibi alternatifler tercih edilebilir.  

Orucunuzu Hafif Yiyeceklerle Açın 

İftara başlarken hurma, zeytin, çorba gibi hafif yiyeceklerle orucunuzu açıp 10-15 dakika sonrasında yemeğinize devam edin. İyice düşen kan şekeri nedeniyle hızlı ve fazla yemek yeme isteği doğacaktır. Hızlı yemekten ve kan şekerini hızlı yükseltecek beyaz ekmek, pirinç pilavı, patates kızartması gibi besinlerden kaçının. Bunların yerine bulgur pilavı, tam tahıllı ekmek veya tam tahıllı, kepekli makarna gibi seçenekleri tercih edin. 

Sıvı Tüketimine Dikkat! 

Vücuda yeterince sıvı alımı olmazsa su ve mineral kaybı yaşanacak ve kişide bayılmalar, bulantı, baş dönmesi gibi olumsuzluklar görülecektir. İftar ve sahur arasında az az sık sık olacak şekilde en az 2 litre suyu tamamlamaya özen gösterilmelidir.  

İftardan 1.5-2 Saat Sonra Bir Ara Öğün Yapın

Bir öğünde büyük porsiyonlar tüketmek yerine sağlıklı ara öğünlerle az az sık sık yeme modelini sürdürebilirsiniz. Ardından yapılan 1 saatlik bir yürüyüş de sindirim sistemine oldukça fayda sağlayacaktır.

Hayırlı Ramazanlar, sağlıkla kalın...

YORUMLAR
h=14cd178de90ae634fa228e8a32b9f794- 3 hafta önce
u42e3op6
h=14cd178de90ae634fa228e8a32b9f794- 3 hafta önce
glslfy5
Sıdıka Demir 2 ay önce
Tesekkürler çok faydalı oldu.
Ümran 2 ay önce