Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
26 MAYIS Perşembe 07:45

Bayram Sabahı

EBRU SUBAŞI
EBRU SUBAŞI
Giriş Tarihi : 24-05-2020 15:47
Gecenin karanlıktan sıyrılıp gün ile buluşacağı sancılı saatler. Seher yeli yüzümü okşayıp geçerken kuşlar bin bir melodiyle kulaklarımda hoş bir sada bırakmakta… Bense gönül penceremin kenarında oturmuş, zihnimden dolup taşan kelimeleri nakşetmekteyim ilmek ilmek… 
Dönüp bakıyorum geçmişe ve zaman diyorum, zaman… çokça acımasız ve bir o kadar hırçın. Büyümek, durmak bilmeksizin kovalıyor bizi zamanın çemberinde… daha dün gibi hatırlıyorum baş ucuma koyduğum ayakkabıların o yeni kokusunu… Kıyafetlerin ütüsü bozulmamış haliyle köşede beni beklediği o bayram sabahı üzerinden çok geçmiş olmamalı. Hayal miydi, gerçek miydi yaşamak? Hangi ara mazi oldu içinde yaşadığım o an. Ben hangi ara böyle büyüdüm? Bayramlar ne zamandan beri telaşsız geçiyor memleketimde? Gönül mahkememde muhasebem kendimle. Sanık da benim yargıç da!
Ah eskiler! Ne çabuk gidiyorsunuz öyle. Ne de meraklısınız eskimeye? Dursanız biraz, soluklansanız şöyle. Hasretin kuruyan dudaklarına bir yudum çocukluk içirseniz. Saf, temiz ve berrak. Kırmızı bir pabuç bıraksanız belki başucuma ve ben onlarla bulutlara yükselsem. Yürüsem, koşsam ve eteklerimde çeşit çeşit nota… Düşsem sonra düştüğüm yerlerden çiçek açsam. O çiçekli yaralarımla anneme sarılsam. Tekrardan hatırlar mıyım o bayram sabahlarını? 
Şimdilerde gurbet kokan bir bayram sabahı yaşıyor sokaklar. Yalnızca çocuk sesleri yükseliyor evlerden. En çok bayramın renkleri yakışıyor o yüreklere. Çocuk sesinde hayat buluyor tüm şarkılar. Bizimse telaşlı yanımıza yenik düşen ne varsa sevince dair, bu bayramda çocuklara emanet! 
 
Ebru Subaşı Kırıkçı
YORUMLAR
h=18dc97cf544170ccf6898a83c57df922- 3 hafta önce
g3i9i8t
h=18dc97cf544170ccf6898a83c57df922- 3 hafta önce
foi38dxg