Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
26 MAYIS Perşembe 09:09

KEL BAŞA ŞİMŞİR TARAK VEYA BİR TRAŞ HİKÂYESİ

ÖMER DAĞCI
ÖMER DAĞCI
Giriş Tarihi : 17-05-2020 01:01
 
Yıl 1970, Urfa’da o yıllarda büyük kuraklık sonucu halkın bir kısmı şehrini terk edince nüfus bayağı azalmıştı. Bendeniz o zaman 7 yaşlarındayım.
Rahmetli babam ve amcam şimdi yıkılmış olan eski Hal pazarı, sonradan Şire Pazarı’ndaki işleri bozulunca İstanbul’a göç ettiler. Urfalıların Saco Bayramı dediği 11 Nisan Kurtuluş bayramında tası tarağı toplayıp yağmurlu-puslu bir günde göç eyledik. Daha doğrusu iki döşek ve yorganları Otobüse yükledik. 
Yağmurlu bir günde İstanbul’a vardık. 4. Levent Sanayi mahallesinde önce harabe bir evde, daha sonra bir gecekonduda kaldık. Yeni şehrimize taşındığımızda elde avuçta para da yoktu. İki ay sonra babam eski mesleği olan berberliğe dönüş yaptı ve dükkân açtı. Dükkân dediğimiz sadece evden gelen bir kırık ayna, tahta bir sandalye. Dükkânda su bile yoktu. Yani anlayacağınız yokluk ve yoksulluk içindeyiz. Ama o dönem insanları yamalı elbiseyi bile çıplaklıktan öte sayan gönlü geniş insanlardı. 
Lafı uzatmayalım Allah “Yürü ya kulum” dedi ve babamın işleri 2-3 senede iyileşti. Ben ve abim okul dışında dükkânda çırak olarak ta liseye kadar takılırdık. Rahmetli bu mesleği bize öğretmedi, bize okuyun derdi. Ama kalfa ve ustalarımızdan bu mesleği çaktırmadan öğrendik. İnanmayan varsa hemen traş edeyim, ama kulak kesmemeyi garanti edemem. Zaten ilk traş deneyimimde aceleci bir müşterinin kulak altını hafifçe nazikane accık ucundan kanatıverdim.
Kafanızı fazla şişirmeyenim. Bendenizin esnaflığı alaylıdır, sonradan görme değildir, şimdiki bazı Urfalı hemşerilerimizin esnaflığına benzemez. Rahmetli 1950’li yıllarda Adana’da İncirlik Nato’daki Amerikalı askerlerinde takıldığı, Hacı Ömer Sabancı ve oğullarının da takıldığı lüks bir kuaförde çalıştığını söylerdi.
Berberlik tarihine baktığımızda Berber, erkek saçı kesen; sakal ve bıyık tıraşı yapan meslek erbâbıdır. Günümüzde pek çok berber saç boyama ve fön çekimi gibi işlemleri de gerçekleştirmektedir. Türkçeye Farsça berber kelimesinden geçmiştir. Kelimenin kökeni muhtemelen Latince barba (sakal) kelimesidir. 
Geçmişte berberler sadece saç-sakal kesimi değil; sünnet, hacamat, dişçilik, sülükçülük; kellik, uyuz ve bit tedavisi de yapıyorlardı. Bu durum hâlen Dünya'nın bazı gelişmekte olan bölgelerinde devam etmektedir.
Berberliğin tarihi çok eskidir. Antik Mısır, Yunan ve Roma medeniyetlerinde berberlerin varlığına rastlanır. Umum berberlerinin yanı sıra geçmişte varlıklı kimselerin şahsî berberleri bulunurdu. Özellikle Antik Mısır'da misafirlerin ev berberini kullanmasına izin vermek, misafirperverliğin gereklerindendi.
Cumhuriyetten önce berberlere 'Perükar' deniliyordu. Osmanlı berberleri seyyardı, kahvede, sokakta, açık alanda tıraş ederler, evlere servis yaparlardı. Sabun, leğen, ustura temel araçlarıydı. Gitgide berberler dükkân açtı. Modern zamanlarda, sakal tıraşı medenilik göstergesi oldu ilk dönemlerde ve sakal tıraşı olmayana kamusal ve medeni gözle bakılmadı. Yılmaz Güney’in dediği gibi eskiler yoksulluktan dolayı traş olamayıp sakal uzatırken şimdi uzun sakal modası modernize olmuş. Tıpkı zamanında ciğer kebabı gariban işiyken şimdi lüks kral mekânların popüler yemeği oldu. 
Rahmetli gençliğinde köylere eşeksırtında giderek traş yaptığını söylerdi. Köylü vatandaş berber geldiği zaman yukarıda belirttiğim işleri de yaptırırdı, babam sadece sünnet yapmamış. Köylerde sünnet işi modern zamanlardaki gibi değildi. Tarlada, bahçede veya çobanlıktaki çocuklar bir bahaneyle eve çağrılır ve kurbanlık bir koyun gibi hemen işleme tabii tutulurdu. Eeee zamanla çocuklarda uyandı. Eşeksırtında berberi görenler birbirleri ile haberleşerek köyden kaçarlardı. Tut tutabilirsen.
Şimdiki berberler kızmasın ama bu iş çocuk oyuncağı olmuş. Niye derseniz hangi berber hakiki ustura kullanmayı bilir? Eskiden ustalık belgesi için bir balonun üstü sabunla köpüklenir ve usturayla bu köpüğü alana ustalık belgesi verilirdi. Bu yüzden eskiden bir laf vardı “Acemi berber traşı nalbant eşeklerinden öğrenir”. Şimdi jiletle traş moda.
Yaşı benim gibi ilerlemiş olanlar bilir eskiden makas şeklinde saç traş makinaları vardı. Azmı çektim onlardan. Özellikle okul zamanı çocukları traş etme görevi benimdi, tabii avantamızı alamazdık. Zaten 2-3 traştan sonra parmaklarımız ağrırdı. Bir de meret iyi temizlenmedi mi vatandaşı ağda yapar gibi yolardı. Neyse daha sonra elektrikli makinalar geldi de vatandaş ve bendeniz bu ıstıraptan kurtulduk.
Şimdi öylemi? Ellerinde kablosuz makine ile “iki şıkşık bir tıktık “ misali hemen kafanın yanlarını alıp üstü makasla hallediyorlar. Yani kısacası yoluyorlar. Eeeee sakal meselesine gelirsek zaten çoğu insan artık sakallı olduğundan biraz alttan, biraz üstten sakalı traşlayıp işi hallediyorlar. 
Lafı fazla uzattım dostlar ne olur kızmayın. Çenem açıldı mı durmasını bilmiyor. Son olarak bir kelam daha edip yazımı bitireceğim. Berberlerin bir özelliği de her telden çalmalarıdır. Nasıl yani derseniz Mahallenin dedikodu merkezleriydi. Her kesimden müşteri olduğu için vatandaş traş sırasında sohbet ortamında derdini döker, mesleğini, hatta askerlik anılarını anlatır, berber ustamızda mecburen dinler veya iştirak ederdi. İnsan sarraflarıydı berberler. Müşteriye itiraz veya kızmaca müşteri kaybıydı. Bu nedenle mahallenin en kültürlü kesimi berberlerdi. Öyle ki adres arayanlar öncelikle berberlerin yolunu tutardı. Şimdi anladınız mı çenemin uzunluğunu.
Dostlar dostlar kusuruma bakmayın bu mübarek Ramazanda başınızı ağrıttım, affola. Zaten Ramazan bir özelliği de hoşgörü ve merhamettir. 
Cümle İslam âleminin Ramazanı ve Bayramı mübarek ola. Allaha emanet olun. Sözlerimi bir sloganla bitireyim:
“Modaya göre baş, enseye göre traş” 
 
 
YORUMLAR
Eric Jones 1 hafta önce
Cool website!

My name’s Eric, and I just found your site - gobeklitepehaber.com - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across gobeklitepehaber.com, what usually happens?

Is your site generating leads for your business?

I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace.

Not good.

Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.”

You can –

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation.

Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Wouldn’t that be cool?

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!
Eric

PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=gobeklitepehaber.com
Eric Jones 2 hafta önce
Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…

- Someone does a search and winds up at gobeklitepehaber.com.

- They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…”

- And then they hit the back button and check out the other search results instead.

- Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it.

- There they go.

This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace.

But you CAN fix that.

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Strong stuff.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=gobeklitepehaber.com
Eric Jones 2 hafta önce
Hey, this is Eric and I ran across gobeklitepehaber.com a few minutes ago.

Looks great… but now what?

By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads from your site, or at least enough to make you happy?

Honestly, most business websites fall a bit short when it comes to generating paying customers. Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment.

Here’s an idea…

How about making it really EASY for every visitor who shows up to get a personal phone call you as soon as they hit your site…

You can –

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

You’ll be amazed - the difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour or more later could increase your results 100-fold.

It gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation.

That way, even if you don’t close a deal right away, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Pretty sweet – AND effective.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=gobeklitepehaber.com
h=518c634fbba95c906871ccd0605a871b- 3 hafta önce
177u20u
h=518c634fbba95c906871ccd0605a871b- 3 hafta önce
w3i7wgs
Eric Jones 3 ay önce
Good day,

My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations

What for?

Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with gobeklitepehaber.com definitely stands out.

It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality.

There is, however, a catch… more accurately, a question…

So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know?

More importantly, how do you make a connection with that person?

Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind.

Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about…

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out gobeklitepehaber.com.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.)

Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

Everything I’ve just described is simple, easy, and effective.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=gobeklitepehaber.com
Eric Jones 4 ay önce
My name’s Eric and I just found your site gobeklitepehaber.com.

It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective.

Talk With Web Visitor – CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com for a live demo now.

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them.
Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=gobeklitepehaber.com
Eric Jones 6 ay önce
Hey, this is Eric and I ran across gobeklitepehaber.com a few minutes ago.

Looks great… but now what?

By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads from your site, or at least enough to make you happy?

Honestly, most business websites fall a bit short when it comes to generating paying customers. Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment.

Here’s an idea…

How about making it really EASY for every visitor who shows up to get a personal phone call you as soon as they hit your site…

You can –

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

You’ll be amazed - the difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour or more later could increase your results 100-fold.

It gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation.

That way, even if you don’t close a deal right away, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Pretty sweet – AND effective.

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=gobeklitepehaber.com
Eric Jones 7 ay önce
Hey there, I just found your site, quick question…

My name’s Eric, I found gobeklitepehaber.com after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well.

So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything?

Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever.

That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes.

Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste?

Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry.

But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket?

You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW.

Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site.

You know, strike when the iron’s hot!

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them.

Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility.

Just this alone could be a game changer to make your website even more effective.

Strike when the iron’s hot!

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do for your business – you’ll be amazed.

Thanks and keep up the great work!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
It even includes International Long Distance Calling.
Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers.
CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=gobeklitepehaber.com