Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
26 MAYIS Perşembe 08:55

İnternet Haberciliği Üzerine

MEHMET EMİN KUŞ
MEHMET EMİN KUŞ
Giriş Tarihi : 05-02-2019 16:01
 
  Artık dünyanın her yerinde gelişen teknoloji ile birlikte İnternet haberciliği de yaygınlaştı ve özellikle ülkemizde neredeyse elinde bir el telefonu (cep telefonu olmaktan da çıktı) olan herkes, bir haberci olmuş oldu.
 
  Öyle ya, elinde bir telefon ile yolda gördüğü, rastladığı herhangi bir şeyi çekip paylaştığınız da, bir haber vermiş oluyorsunuz. Katıldığınız bir toplantıda resim çekip konu hakkında bilgi verdiğinizde bir haber vermiş oluyorsunuz. Dolayısıyla bugün neredeyse herkes bir haberci olmuş oluyor. Tabi ki profesyonel gazetecilik apayrı bir şey… 
 
  Günümüzde artık yazılı basın bitme noktasına gelmiştir. Uluslararası ünlü gazeteler peş peşe kapanıyor. Türkiye'de de birçok ulusal gazete kapandı. Yazılı basın tarihe karışmak üzere.. Şu anda yazılı baskı yapan gazetelerin tirajı, 300-500 e kadar düşmüştür. Dijital, İnternet üzerinden haberciliğe devam ediyorlar. 
 
  Bu konuda yıllardır kalem oynatan ve Türkiye’nin birçok yerinde konferanslar veren gazeteci yazar Kemal Öztürk, bir yazısında şunları söylüyor; 
 
  “Dijital devrime uygun bir medya yapısına geçmek yerine inatla klasik medya tarzını sürdürmeyi, matbaanın gelişine direnen insanlara benzetiyorum.
  Kâğıda basılı gazeteler, klasik tarzda yayın yapan televizyonlar, her geçen gün kan kaybediyor ama yine de o beklenen dönüşümü bir türlü yapmıyorlar.”
 
  Evet Kemal Öztürk haklıdır. Bu gazeteler daha ne zamana kadar dayanabilir ki?  Çok uzak değil,3-5 yıl sonra yazılı basın tarihe karışacaktır. 
  
  Ancak haberciliğin tamamen dijitalleşme üzereyken buna rağmen, ülkemizde halen bir İnternet yasası bulunmaktadır. 
 
  Yaklaşık 6-7 yıl önce, dönemin medya ve yayımdan sorumlu bakanı, Sayın Bülent Arınç, Urfa'ya gelmişti. O zaman devlet su işleri konferans salonunda ki konuşması sırasında gazeteci arkadaşlar Bülent Arınç beye sormuştu. "Sayın bakanım İnternet yayıncılığı yasasını ne zaman çıkaracaksınız?" diye.
 
  Sayın Arınç, net bir şekilde "bu yıl içerisinde İnternet yasasını çıkaracaklarını" ifade etmişti. Ancak aradan yıllar geçmesine rağmen, kaç bakan gelip gitmesine rağmen, halen bu yasanın çıkmaması… Haliyle bu konuda bir başıboşluk, bir keşmekeşlik olmasını beraberinde getirmektedir.
 
  Ülkemizde aktif ve pasif olmak üzere binlerce haber sitesi mevcuttur. Her önüne gelen bir haber sitesi kurup, herhangi bir denetime, disipline uymadan yalan yanlış haberler yapabiliyor. İnternet ortamında kirli bilgilerin haddi hesabı yok.
 
  Dünyanın bir dijital dönüşüme gittiği bu günümüzde, hükumetin halen bu konuda neyi amaçladığını anlamıyorum. Acilen bir İnternet yasası şart... Vesselam...
YORUMLAR
h=b73f27a8316c9da70de8d1b95232b893- 3 hafta önce
89xi1n79
h=b73f27a8316c9da70de8d1b95232b893- 3 hafta önce
4l4tid2
DİĞER YAZILARI Eğitim Sistemi Hakkında Hz Ebubekir,Hz Ömer ve Şimdiki İdareciler Mehmet Nur Şanda ve Romanları Eğitim, İşsizlik ve Madde Bağımlılığı Özrü kabahatinden büyük Mezopotamya'nın Kırgın Çiçekleri KuşKıvırlık kuşları Şanlıurfa 2. Ulusal kitap Fuarı GERTRUDE BELL Raskolnikov Haksız mıydı? BİR MAHSUNİ GEÇTİ BU DÜNYADAN Okumak… CİN İNSAN VE ŞEYTAN İLİŞKİSİ Okuyucular Üzerine Vicdan Irkçılık çok kötü bir hastalıktır Seçim Sürecinde Siyasal Partiler Toplum, Suç Algısı, Günahkâr, Yardımlaşma Ve… Toplum, Suç Algısı, Günahkar, Yardımlaşma Ve… Kör Taklitçilik, Cahilliktir Güçlülerine Tarihi KELEBEK KANADINA DERC EDİLEN DOKU HAYAT BİR SERÜVENDİR Din İle Kandırmak Ahlak Ve Saygı Yerine Maddiyata Yönlendirmek Kaynakları İyi Değerlendirmeliyiz Z(S)ORUNLU EĞİTİM İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR FUTBOL Vicdansız İnsanlar ! Ülkelerin Zenginlik-Fakirlik Durumu Üzerine BEN ÖZGÜRÜM Aynadan Yansıyan Yüzümüz 1 Kasım Seçimleri Uzaktaki Mükemmeller! CAMİ ADABI Nasıl Bir Eğitim? Veli Nedir, Kimdir? PKK; Resmi İdeoloji Ve Dayatmacı Türkçülüğün Eseridir Nihat Çiftçi Hızlı Başladı PKK Kürtleri Temsil Etmiyor İcraat Zamanı Teferruatlı Olarak Tesettür Bayram Gelmiş Neyime! RAMAZAN VE EĞLENCE Zalimlerin Varacağı Yer Cehennemdir Genç İnsan AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI Neden Ak Parti? Ahlak Ve Saygı Yerine Maddiyata Yönlendirmek Bu Ülkede Herkes Bir Parça Zulme Uğramıştır! Güven Vermeli Bu Parti Olmadı, Başka Parti Verelim! Polislerin Keyfi Muamelesi ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK Futbol Mehmet Oymak Kadın-Erkek Eşitliği MERDİ KIPTİ MİSALİ! BAZILARI YİNE KIZACAK AMA! NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ Genel Seçim Sürecinde Siyasal Partiler Tugay, Parkometre Ve Birkaç Tavsiyemiz… Yalnızlaşan Kalabalıklar Devlet mi, Vatandaş mı? Sevgi İnsana Yakışır Uzaktaki Mükemmeller! Algı Psikolojisi Üzerine Şanlıurfa’da Ki Bazı Sorunlar Üzerine