Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
26 MAYIS Perşembe 09:12

EUREKA!!!

Erengül ŞEKER
Erengül ŞEKER
Giriş Tarihi : 12-09-2016 10:57

"İ-na-na-maz-sı-nız çocuklar!" dedi hoca,sınıfın en haylaz çocuğu Hayrettin'in dahi,arkadaşına atmak için kağıttan yaptığı uçağı bırakıp,kendisine odaklanmasını sağlayan,merak uyandırıcı bir vurguyla.
  İçinden hocanın taklidini yaparak "inanamayacakmışım(!)" dedi Hayrettin kısık sesle.Neydi ki hocanın  bu kadar heyecanla anlattığı?
  "Bize küçük sihirbazlık tüyoları mı vereceksiniz hocam?" dedi arkadan.Sınıfta da zaten en ufak şeyde kahkahalara boğulma potansiyeli had safhada.
  "İlahi Hayrettin!" dedi minik Nazlı'cık tiz sesiyle. "Yine güldürdün bizi...Ahaahaha!!!"
  "Sen de yine konuştun!" diye alaycı bir sesle karşılık verdikten sonra tekrar hocaya yöneldi Hayrettin.
  Hayret! Hayrettin dersle hiç bu kadar ilgilenmemişti.Alışılagelmişin dışında haller bunlar.Bu sabah uykudan ters mi uyanmıştı? Yoksa yolda gelirken kafasına taş mı düşmüştü?....bu ve bunun gibi soruların cevabını paparaziler Hayrettin Hayranları için bulacaktı.
  Cidden hayret! Sanki pek değil de yine de hayra alamet!
  "Pek de hayır denemez" dedi hoca Hayrettin'e."Aslında bu da büyüleyen bir şey.Size öyle bir sayı göstereceğim ki öyle bir sayı yani."
  Sınıfta kimsenin sesi çıkmayınca "ulan ben mi anlamadım nedir?" diye düşünüp bunun verdiği sinirle ses tonunu kendi çapında hocanınkine benzetip "öyle bir sayıymış yani(!),nasıl bir sayı yani?" dedi.
  "Evet çocuklar öyle bir sayı ki içinde rastgele söyleyeceğiniz her sayı mevcut.For example; okul numaranız,varsa cep telefon numaranız yoksa babanızın iş telefon numarası,vermek istemiyorsanız uydurabileceğiniz herhangi bir numara,yaşınız,hem de abiniz sizden büyükse 7 yaş büyükse üçünüzün 10 yıl sonraki yaşları toplamı, 3. kişiyi ölmüş varsayabilir ya da yaşını uyduradabililirsiniz...
  "Ne kadar da uyduruklu bir sayı!" dedi Hayrettin."Tam bana göre..Neymiş hocam bu sayı?"
  "Pi Sayısı" çocuklar.Eski Mısırlılar,Babiller,Arşimet gibi insanlar çemberin çevresini çapına bölünce hep sabit bir oran bulmuşlar.Daha sonra günlük hayatta da kullandıkları matematiksel işlemlerde kolaylık olsun diye bu oranı "Pi" diye adlandırmışlar ve bizim 3,14 olarak kullandığımız tamamı henüz bilinmeyip,içinde tekrar eden devirli sayılar da hiç mevcut değil.
  Daha sonra hoca elindeki iki farklı büyüklükteki çemberi göstererek, "şimdi biz bu çemberler üzerinden deneyelim çocuklar" dedi.
  Örnek hoca, yalnız adı örnek değil kendisi örnek.Belirtelim de Hayrettin be türevlerine eğlence çıkmasın.
  Ne yaptı örnek hoca? "Arkadaşlar evde sizin için ölçtüm,hesapladım,buldum." demedi.
  Minik öğrencileri Pi'yi anlamadık demesinler, öyle bir bilinçaltlarına yerleşsin ki rüyalarına girsin, diye en çok akılda kalan duyuya,göze, hitap ederek mezurayı çıkarıp onlarla beraber ölçtü.Hayrettin'i de tahtaya çıkarıp uzunluk birimlerini yazdırdı.Bu arada Hayrettin de tahtaya kalktığına göre herhalde kıyamete de az kaldı.Hayretler hayretler olsundu yani.Böylece onlar yaparak yaşayarak gördüler ki cidden iki çember de de aynı oran çıktı.Hem maksat biraz da etkinlik olsundu.Öyle de etkin,yapan,yaşayan öğrencilerdi.
  Diyeduralım ki birden arkadan, neredeyse sınıfta zelzele paniği oluşturacak kapkalınca bir sesle (o kadar kalın yani) "Eureka!!!" sesi duyuldu.
 "Neyi buldun tombik Arşim ET?" diye alaylı alaylı sordu Hayrettin,hocanın tepki vermesine fırsat vermeden.
  Sınıfta iki Arşim vardı.Arşim ET ve Arşim OT. Arşim deyince karışıyordu.Ama soyadlarının da biraz garip olmasından ötürü örnek hocaları yalnız soyadlarıyla hitap etmelerini de memnu kılmıştı.Çünkü Halid Ziya Uşaklıgil'in "Hitab-ı Memnu" adlı kitabından ötürü -siz bilmezsiniz zira daha dizisi çıkmadı- adab-ı muaşeret çerçevesinde hareket ediyordu.Ne kadar da görgülü bir öğretmen demişler adeta.
  Yalnız "Arşim" diye de isim mi olurmuş.Koyarsan niye olmasın.Onu da onların anne-babaları uydurmuş.İkiz çocukları olmuş.Birinin adını "Haşim" koymuşlar, çok zengin kafiyeli olsun diye öbürününkini de "Arşim" koymuşlar. Ne kadar da birbirine benzeyen paralel ailelermiş demek ki.
  Sonra Arşim ET Hayrettin'e dönerek: "Oğlum az önce şu sıska Nazlı'nın kolundan bileziği düştü,parmağından da yüzüğü.Ben de alıp çevrelerini çapına böldüm.Bir de ne göreyim,mucizevi bir şekilde ikisinde de aynı oran çıktı."Bu böyle olmaz,bundan sonra senin adın "Pi" olsun" dedim.Deyiş o deyiş patladı gitti!
  Rencide edici,sanki yerin dibine koyucu bakışlar attı Hayrettin Arşim ET'e.
  Ulan tombik Arşim ET, bir de daha sabah öğrendiğimiz, suyun kaldırma kuvvetini bulup "Eureka!" diyerek çıplak halde dışarı çıkan adamın lafını çalıp,başkasının lafıyla hava atıyorsun.
  Senin buldum dediğin sayı zaten vardı.Sen bulmasan da vardı,Arşimet bulmasa da.Sen yeni fark ettin diye yeni mi oluştu? O sayı hep vardı.Ama insanlar sonradan buldu.
  Hayrettin sözde tüm ciddiyetini takınıp hocayla göz teması kurarak "öyle bir sayı yani" di mi hocam? diye sordu hocaya.
  Hoca da Hayrettin'in de bu sayıyı önemsemesinden son derece memnun,önce yutkundu (tam destek verdiğini hissettirerek). "Çok haklısın Hayrettinciğim.Öyle bir sayı o.Cidden i-na-na-maz-sı-nız!
  O gün takvimler 14 Mart 2016'yı gösteriyordu. Hayrettin'in merak uyandıran sorularının cevabıysa reklamlardan sonra magazinlerde sizlerleydi.
  Yalnız örnek hoca da az uyanık değilmiş hani.Özellikle o günü seçmiş ki "minik tombik öğrencileri" Pi'yi hiç mi hiç unutmasındı.
  Lakin o cidden en unutulmayacak bir sayıydı...
          -Erengül ŞEKER-
             07/03/2016

YORUMLAR