Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
26 MAYIS Perşembe 08:55

Tarım ve Tarımsal Sanayinin Geliştirilmesi

HALİL BULUT
HALİL BULUT
Giriş Tarihi : 20-06-2016 12:17

Şehrimizin kalkınması için olmazsa olmazımız olan tarım ve tarıma dayalı endüstri konusu bizim önceliklerimiz arasındadır. Maalesef bu sektör  ve sektör grubu beklenenin çok altında bir gelişmişlik sergilemektedir. Aslında bu durumun düzeltilmesi ile ilgili üretici ve tüketici cihetinden her bir bireyimizi ilgilendirmektedir. Hele hele mevzu bahis tarım işçisi vatandaşlarımız ise bu elzem bir durumdur.

Sık sık başta iç Anadolu olmak üzere, Türkiye’nin her tarafına yolum düşmektedir.  Özellikle   Ankara – Ulukışla yolu üzerinde karşılaştığım  tarım işçisi Şanlıurfa’lı kardeşlerimizin içler acısı durumunu  görüyorum. Gurbette perişan haldeler çoluk çocuk. İnanın her gördüğümde çok üzülüyorum. O insanlar bunu hak etmiyor. Zira Urfa tarım alanında göç veren değil göç alan il olmalıdır. Urfa potansiyel olarak Türkiye’yi besleyebilecek bir il. Onun için gerekli alt yapı ve doğru yatırımlar ile bu sağlanmalı. Böylelikle istihdam için yeni kaynaklar oluşturulabilir.

Şanlıurfa GAP’ın başkenti adıyla anılmasına rağmen ne yazık ki, sulama potansiyeli ve toprak yapısı hak ettiği gelişmeyi ve tarımda verim artışını sağlayamadığını gözlemlediğimi belirtmek isterim. Modern tarımsal uygulamaların ve girdilerin de çiftçiler açısından henüz bilinmediğini özellikle Çukurova tarım tecrübesinin etkisinde kalındığı, yöresel ve toprak farklılıkları henüz yeterince algılanamadığı bu hususta yapılacak bir dizi çalışma ve projelerin yapılabileceğini belirtmek isterim. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uygulamaya koyduğu 'Makro Havzalar' modeline entegre uygulamaya konacak 'mikro havzalar' uygulamaları ile endemik (bölgeye has) bitkilerin ekonomiye kazandırılacağı projelerle kırsal kalkınma yanında büyük şehirlere göçün önleneceği,  bölgenin kaderiymiş gibi görünen, farklı bölgelere taşıma ile yapılan, iş göçünde yaşanan dramın da önleneceği bu tür projeleri uygulamaya koymak Urfa’mızın çıtasını yükseltecektir. 

Urfa’da çiftçilik geleneksel yöntemlerle devam etmektedir. Bundan dolayı çiftçilerimiz her yılı zararla kapatıyorlar. Bunun önüne geçmek için çiftçilerin bilgilendirilmesi konusunda ilgili kamu kurumları ve özel teşebbüsün işinin ehli mühendisleri tahsis ederek çiftçiliği modernize etmemiz gerekiyor.  

Küçük ve orta ölçekli çiftçileri bir araya getirerek bunlar arasında üretim bazlı kooperatif veya örgütlenmenin kurulması sağlanırsa müşterek projeler rahatlıkla geliştirilebilir.  Bu örgütlenme ve kooperatifin;  Çiftçi heyetlerini, Antalya, Mersin gibi seracılığın ve tarımın gelişmiş olduğu yerlere bir dizi ziyaret ve temas ile (know-how) bilgi alış verişinde bulunmak ve uygulanan teknolojiyi görüp memleketimize taşımak gelişimimizi hızlandıracaktır.   Bunun yanı sıra Hollanda başta olmak üzere tarımda gelişmiş Avrupa ülkelerine de karşılıklı ziyaretlerde bulunarak teknoloji alımı ve bilgi alış verişinin olması tarımda ki kalkınmamıza ivme kazandıracaktır.

Çiftçilerin ürettiklerini endüstriye kazandırmak ve istihdamı artırmak için kalkınma ajansları,  sanayi odaları ile el ele vererek. Orta ölçekli firmaları birleştirerek ve  Devletin sağladığı yardımları kullanım konusunda müteşebbisleri  cesaretlendirerek yeni fabrika ve işletmelerin kurulmasını sağlamak.  

YORUMLAR
Eric Jones 1 ay önce
My name’s Eric and I just found your site gobeklitepehaber.com.

It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective.

Talk With Web Visitor – CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com for a live demo now.

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them.
Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=gobeklitepehaber.com
Eric Jones 4 ay önce
Good day,

My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations

What for?

Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with gobeklitepehaber.com definitely stands out.

It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality.

There is, however, a catch… more accurately, a question…

So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know?

More importantly, how do you make a connection with that person?

Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind.

Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about…

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out gobeklitepehaber.com.

CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.)

Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

Everything I’ve just described is simple, easy, and effective.

CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=gobeklitepehaber.com