Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 00:24

5. GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması'nda Ödüller Sahiplerini Buldu

GAP İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Artır...

Aktüel
Giriş Tarihi : 17-06-2022 19:05   Güncelleme : 21-06-2022 08:21
5. GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması'nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Üniversitemizin koordinasyonunda HARÜSEM tarafından düzenlenen GAP Yeşil İnovasyon 2022 Proje Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Bu yıl 5.si düzenlenen GAP Yeşil İnovasyon 2022 projesi kapsamında yapılan yarışmaya, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Kilis, Siirt, Şırnak’tan ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde öğrenciler katılım sağladı.

Üniversitemizin HARÜSEM ile koordine ettiği,

, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen, bölgede yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji verimliliğinin arttırılmasına yönelik proje kapsamında GAP Yeşil İnovasyon Projesi Final Sergisi ve Ödül Töreni, Piazza AVM fuaye alanında gerçekleşti.

GAP illerinden yarışmaya gönderilen projeler alanında uzman kişilerce iki ay boyunca incelenerek finale kalan 15 proje sergilenmeye hak kazandı. GAP Yeşil İnovasyon Final Sergisi Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Çelik ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz tarafından kurdele kesimi ile başlamıştı.

2 gün süren sergi sonunda farklı illerden öğretmen ve ailelerin katılımı ile yapılan GAP Yeşil İnovasyon ödül törenine, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz, GAP İdaresi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Nusret Mutlu, Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mahmut Işık, Veteriner Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Nihat Denek, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İzzet Yavuz, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcıları, HARÜSEM Müdürümüz Doç. Dr. Ahmet Göçen, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, ziyaretçiler ve öğrenciler katıldı.

Hak kazananlar arasında dereceye giren projelere, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, GAP Bölge İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz, Veteriner Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Nihat Denek tarafından ödülleri dağıtıldı.

Gençlerin ve çocukların özellikle yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanındaki duyarlılık ve hassasiyetlerini artırmak amacıyla gerçekleştirilen 5. GAP Yeşil İnovasyon Yarışmasında Yenilenebilir Enerji; Sürdürülebilir Ekoloji ve Çevre kategorilerinde ortaokul lise ve lisans düzeyinde projeler ödüle layık görüldü.

Yarışmada; Ortaokul Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliği dalında, ‘Güneş, Rüzgar ve Jeotermal Enerji ile Çalışan Artık Malzemelerden Geliştirilen Stirling Motoru’ projesi ile Batman İli Kozluk İlçesinden katılım sağlayan İlknur Çıtanak birinci, ‘Bedava Akan Suda Bedava Elektrik’ projesi ile Şanlıurfa ili Haliliye İlçesinden katılım sağlayan Gülbahar Şeyhanlıoğlu ikinci, ‘Şarj Park’ projesiyle  Şanlıurfa’dan Yusuf Caymaz üçüncü oldu.

Ortaokul Sürdürülebilir Ekoloji ve Çevre dalında ise ‘Tarımsal Atıklardan Kağıt Yapılır mı’ projesiyle Adıyaman’dan Elif Yağmur Yiğit birinci, ‘Kompozit Atıklardan Hayvan Kulübesi Tasarlıyorum’ projesiyle Şırnak ili Cizre İlçesinden Elif Alpkan ikinci, ‘Arduino Tabanlı Akıllı Sera Otomasyon Sistemi’ projesiyle Şanlıurfa ili Eyyübiye İlçesinden Hira Nur Kahraman üçüncü oldu.

Lise Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliği dalında; ‘Piezojant’ projesiyle Siirt’ten Abdullah Güven birinci, ‘Manyetik Nikel Nano Partikülleri’ projesiyle Batman’dan Hamza Demir ikinci, ‘Yeşil Enerjili Dijital Evlerimiz’ projesiyle Şanlıurfa’dan Mehmet Tanrıverdi üçüncü oldu.

Lise Sürdürülebilir Ekoloji ve Çevre dalında ise ‘Dijital Tarım’ projesiyle Şanlıurfa’dan İbrahim Halil Yeşilkaya birinci, ‘Güneş Kutusu’ projesiyle Şanlıurfa Viranşehir’den Yasemin Kartal ikinci, ‘Yenilenebilir Beton: Anız’ projesiyle Adıyaman’dan Zafer Babacan üçüncü oldu.

Üniversite kategorisinde ise; ‘Forest Fire Management And Detection Using Al’ projesiyle Şanlıurfa Harran Üniversitesi’nden Abdalrazak Hajsaaed Muhammed Elhasan Yara Issa birinci olurken, ‘Çeti Bitkisi Kullanılarak Bitkisel Yağ ve Gümüş Nano Parçacıklarının Üretimi’ projesiyle Şanlıurfa Harran Üniversitesi’nden Yasin Karaca ikinci, ‘Midyat-Estel Arası Temiz Enerji ile Bağlanıyor: Çevre Güzelleşiyor’ projesiyle Mardin’den Barış Güneş üçüncülüğü kazandı

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR
4 gün önce
e8943q
❤️ Уведомление,Вам подтвердили free билет на лото. Войдите в вашем личном кабинете >>> https://forms.yandex.ru/cloud/62b713466855cca634ae6e31/?hs=eeff28e890e60d34d9bb1dc136fdf946 4 gün önce
q2ifh1