Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 23:49

Macron tahıl koridoru için Türkiye'nin yerine Romanya'yı istiyor

Ukrayna limanlarında bekletilen tahılın dünyaya dağıtılması için Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında Türk koridoru planı görüşmeleri sürerken Fransa, Ankara'yı bypass etmek için hamle yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Odessa Limanı'ndaki tahıl stokunu Karadeniz güzergahına alternatif olarak Romanya üzerinden çıkarma arayışında olduğunu söyledi.

Tarım
Giriş Tarihi : 17-06-2022 14:08   Güncelleme : 17-06-2022 14:12
Macron tahıl koridoru için Türkiye'nin yerine Romanya'yı istiyor

 

Rusya ablukası altında olan Ukrayna limanlarındaki milyonlarca tonluk tahılın dünyaya dağıtılması için Türk koridoru formülü üzerinde çalışmalar sürerken Fransa Ankara'yı devre dışı bırakmak için hamlede bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna'da 'Rusya ablukasına takılan' Odessa Limanı'ndaki on binlerce tonluk tahıl stokunu Karadeniz güzergahına alternatif olarak Romanya üzerinden çıkarma arayışında olduğunu belirtti.

MACRON: ROMANYA PLANI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Macron, Ukrayna'ya yaptığı ziyarete ilişkin Fransız TF1 kanalına röportaj verdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'le beraber Rusya ile diplomatik çözümleri zorladığını aktaran Macron, buğday, mısır dahil Rusya ablukası altındaki tahıl stoku için Romanya'nın alternatif bir güzergah olabileceğini savundu.

 

Macron, Odessa Limanı'nın Romanya-Ukrayna sınırına yakın olduğunu belirterek buraya getirilen tahılları demir yolu ve Tuna Nehri üzerinden Avrupa dahil uluslararası pazarlara sevk etme planı üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Fransız devletinin, uzmanları, askerleri ve firmalarıyla bu transferi sağlamaya hazır olduğuna işaret eden Macron, böylelikle söz konusu tahıl stokunun hızlı şekilde transfer edilebileceğini savundu.

HALİL DEMİRHALİL DEMİR

EDİTÖR

YORUMLAR