Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 15:08

Şanlıurfa'da beyaz önlüklüler iş bıraktı!

Türkiye genelinde sağlıkta yaşanan şiddetin bir an çözülmesi için iş bırakma eylemlerinde bulunan hekimler ve doktorlar Şanlıurfa’da bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 15-06-2022 11:17   Güncelleme : 15-06-2022 18:09
Şanlıurfa'da beyaz önlüklüler iş bıraktı!

Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Bulut Ezer  önderliğinde yapılan eyleme sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şanlıurfa Şubesi Hekim Birliği Sendikası Şanlıurfa il Temsilciliği, Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği ve Şanlıurfa Diş Hekimleri Odası katılım sağladı. Yaptıkları eylem hakkında basın açıklamasında konuşan aile hekimi Doktor Hacı Yusuf Eryazgan,  sağlıkçıların hakları gasp edilmesine kabul etmediklerini ve sonuna kadar haklarını arayacaklarını söyledi.


GİDERLERSE GİTSİNLER DİYENLERE BOYUN EYMEYECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlıkçıların yaptıkları eyleme ilişkin söylediği giderlerse gitsinler söylemini sert bir dille yine  eleştiren Doktor Hacı Yusuf Eryazgan bu söyleme karşı hiçbir yere gitmeyeceklerini ve sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladı. Doktor Eryazgan konuşmasına şöyle devam etti.”“Biz, “Başka Kamil Furtun’lar Ersin Arslan’lar olmasın, yaşatmak için yaşamak istiyoruz” diyenler, Biz, gecesi gündüzü olmayanlar, Biz, hastalandıran bu sağlık sistemine göz yummayan, toplum sağlıksızken nefes alamayanlar, Biz, bu gördüğünüz binalarda sistemin tüm başarısızlığının altında bırakılanlar;  Biz, aylardır oyalama taktikleri ile yok sayılan, emeği hiçleştirilen, mesleği değersizleştirilenler, Biz, aile hekimliği ceza yönetmeliğiyle baskı altına alınmaya çalışanlar, Tüm bu olumsuzluklara rağmen; Biz “giderlerse gitsinler”e boyun eğmeyenler; mesleğinin beyazını karanlığa ışık yapanlar; emek bizim, söz bizim diyoruz. Uzun mesailerde, yorucu nöbetlerde, kışkırttığınız sağlık taleplerine yanıt vermeye çalışan emeğin sahibi olarak BİZLER, milyonlar;


BİZLERİ ÖLÜMÜNE ÇALIŞTIRANLARA,
Türkiye’nin her yerinde sağlıkçılara yönelik yapılan saldırılara da tepki gösteren Doktor Eryazgan “Sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var diyoruz. Yeni yasa teklifiyle yeniden farkına vardığınız gibi Meclis’te, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız; hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür.

Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken; sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu. Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz. “ dedi

 BU SON DEĞİL
Yapılan bu eylemin son olmadığını ve itiraz şeklinde olduğunu aktaran Eryazgan sağlıkçılara yönelik meclisten gecen tasarının içi boş olduğunu ifade etti.
Doktor Eryazgan sözlerini şöyle sürdürdü. Bugünkü G(ö)REV eylemimiz son değil. Bu bir itirazdır! Meclis’te yürütülen senaryoyu reddediştir! Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen milyonlar olarak biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz. 

HALİL DEMİRHALİL DEMİR

EDİTÖR

YORUMLAR