Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 00:13

Mısır Mumyalarını Tam 500 Yıl Boyunca Yediler! Tüyler Ürperten Mumya Yamyamlığının Korkunç Detayları

Ah şu çılgın insanlık. Mısır mumyalarını öğütüp toz haline getirerek yendiğini biliyor musunuz? Önceleri şifa amaçlı yapılan bu mumya yamyamlığı sonradan eğlence olsun diye yapılmaya başlandı. İşte tüyler ürperten mumya yamyamlığına dair korkunç detaylar...

Dünya
Giriş Tarihi : 09-06-2022 06:35   Güncelleme : 09-06-2022 08:44
Mısır Mumyalarını Tam 500 Yıl Boyunca Yediler! Tüyler Ürperten Mumya Yamyamlığının Korkunç Detayları

 

İnsanların sağlık problemlerini çözmek için mumya yeme alışkanlıkları olduğunu biliyor muydunuz? Avrupalıların 18. yüzyılın sonlarına kadar Mısır'dan getirilen mumyalardan yapılan karışımları ilaç diye tükettiklerini biliyor muydunuz? Mumya yamyamlığına alışan Avrupalıların daha sonra Mısır'dan getirdikleri mumyaları özel toplantılarla açtıklarını ve yediklerini duymuş muydunuz? Ve en kötüsü de bu alışkanlıklarına Avrupalıların halen yasa dışı yollardan devam ettiriyor olmaları.

misir-mumyalari.jpg

AVRUPALILAR NEDEN MUMYA YAMYAMLIĞINA BAŞLADI?

Avrupalıların Mısır Mumyası takıntısı hastalıklarına ve salgınlara çare bulmak için başladı. Yüz yıllardır baş ağrısından kabızlığa, diş ağrısından mide bulantısına , sıtmadan, frengiye kadar pek çok hastalığın tedavisinde insana ait ceset parçaları kullanılıyordu. Avrupa'yı kasıp kavuran hıyarcıklı veba salgını ile Mısır mumyaları yeniden moda oldu. İlk önce mumya kalıntıları gerek kemikler gerek kurumuş insan eti ve mumyanın sarıldığı bezlerin parçaları öğütülüyor ve toz haline getirilip Avrupa eczanelerinde kavanozlar içinde satılıyordu. Mumya kalıntılarının insanları iyi edeceğine olan inanç insanları yüzyıllarca tadı berbat karışımları tüketmeye zorladı.

mumya-yamyam.jpg

VIKTORYA DÖNEMİ MUMYA ÇILGINLIĞI

Vebadan , baş ağrısına kadar bir çok hastalığa iyi geldiği düşünülen mumya yemek Viktorya dönemi Avrupasında yemek sonrası eğlencesi şekline döndü. Bu ürkütücü eğlence Avrupa'da moda oldu. Mısır mumyalarının bandajlı cesetleri Ortaçağ Avrupasından 19. yüz yıla kadar çılgın bir eğlenceye dönüştü. Avrupa başta olmak üzere hala mumya açma eğlencesi yasal olmayan yollarla sürdürülüyor.

mumya-yenmesi.jpg

MUMIA AVRUPADA ZENGİNLERDEN FAKİRLERE KADAR HERKESE İÇİRİLDİ

Mısırlıların mumyalanmış bedenlerinden elde edilen ve Mumia denilen öğütülmüş ceset tozu eczanelerde zenginlerden fakirlere kadar toplumun her kesimine şifa olarak satıldı. Tam 500 yıl boyunca Mısır Mumyaları eczanelerin raflarında tıbbi ilaç olarak yer aldı.

 

mumya.jpg

AVRUPA KRALİYETİ MISIR KRALİYETİNİ YEDİ

Avrupa'ya götürülen Mısır kraliyet ailesine üye ve ya Mısır aristokrasisine mensup mumyaları Avrupa kraliyet aileleri ve ya Avrupa sosyetesi yedi.

19. yüzyıla gelindiğinde artık mumya parçaları hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıyordu. Artık Mısırın mumyaları özel eğlencelerde paket açma partilerinde kullanılıyordu. İlk mumya açma işlemi tıbbi amaçlarla yapılmıştı. Sonradan bu tıbbi mumya açma işlemi sosyetenin eğlencesine döndü. Akşam yemeği sonrası konuklarına heyecan ve korku dolu anlar yaşatmak isteyen ev sahipleri kurumuş et ve kemiklerin bandajını konuklarına alkol ikram ederek bir eğlenceye dönüştürdü. 20. yüzyılın başlarında mumya açma partileri sona erdi. Ya siz Avrupalıların yüzyıllarca mumya yamyamlığı yapmasını nasıl yorumluyorsunuz?

HALİL DEMİRHALİL DEMİR

EDİTÖR

YORUMLAR