Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 15:13

Nebati'den enflasyon açıklaması: Devlet-millet kucaklaşması ile adımlar atacağız

Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin (TKBB) 21. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, tüm dünyanın son 40 yılın en yüksek enflasyon oranıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, ''Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için, devlet-millet kucaklaşmasıyla gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz.'' dedi.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-05-2022 10:29   Güncelleme : 17-05-2022 12:35
Nebati'den enflasyon açıklaması: Devlet-millet kucaklaşması ile adımlar atacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Katılım Bankaları Birliğinin (TKBB) 21. Olağan Genel Kuruluna katılarak enflasyon başta olmak üzere ekonomideki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Enflasyona ilişkin sık sık dikkat çeken çıkışlarda bulunan Bakan Nebati, ''Enflasyon beklentilerindeki katılığın kırılmasını önümüzdeki dönemde beraber sağlayacağız. Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için, devlet-millet kucaklaşmasıyla gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz.'' dedi.

 

'DÜNYA, SON 40 YILIN EN YÜKSEK ENFLASYON ORANLARIYLA KARŞI KARŞIYA'

Bakan Nebati'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Tüm dünya, son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya. Örneğin İspanya’da üretici fiyat artışları bir buçuk yıl içinde yıllık bazda negatif seviyelerden yüzde 40’ın üzerine ulaşmış vaziyette.

Mevcut küresel olumsuzluklara rağmen ülkemiz büyümeye devam ediyor. Öncü göstergeler bu yılın ilk çeyreğinde güçlü ve dengeli büyüme eğiliminin sürdüğünü gösteriyor.

İhracatta her ay yeni rekorlara imza atıyoruz. Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz 23,4 milyar dolarlık ihracat ile tüm zamanların aylık ihracat rekorunu kırdık. Bu ayda enerji hariç ihracatımız ithalatımızı geçmiş durumda.

 

"ENFLASYONDA DEVLET-MİLLET KUCAKLAŞMASI İLE ADIMLAR ATACAĞIZ"

Ekonomimiz üretiyor, ihraç ediyor, istihdam oluşturuyor ve daha da önemlisi bunu gerçekleştirirken organik ve sürdürülebilir bir büyüme ortaya koyuyor.

Enflasyon beklentilerindeki katılığın kırılmasını önümüzdeki dönemde beraber sağlayacağız.

Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için, devlet-millet kucaklaşmasıyla gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz.''

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR