Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
29 MAYIS Pazar 06:22

Alparslan Kuytul gözaltına alındı

Furkan Vakfı Kurucusu Alparslan Kuytul'un, sabah saatlerinde gözaltına alındığı öğrenildi. "Bu işi birilerinin planladığını düşünüyorum" dediği belirtilen Kuytul, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Gündem
Giriş Tarihi : 09-05-2022 13:31   Güncelleme : 09-05-2022 15:46
Alparslan Kuytul gözaltına alındı

Semra Kuytul, Furkan Vakfı Kurucusu Alparslan Kuytul'un sabah saatlerinde gözaltına alındığını açıkladı. Kuytul, ifadesi alındıktan sonra tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Eşi Semra Kuytul, paylaşımında "Alparslan Hocamı gözaltına aldılar. Adliyeye gidiyoruz..’" ifadelerini kullandı.

Vakfı sosyal medya hesabından Kuytul'un sağlık kontrolünden çıkarken çekilen görüntüleri paylaştı.

KUYTUL İFADE VERDİ: BU İŞİ BİRİLERİ PLANLADI

Gözaltına alınan Furkan Vakfı Kurucusu Alparslan Kuytul’un savcılık ifadesinde, “Bu işi birilerinin planladığını düşünüyorum” dediği öğrenildi.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, Kuytul’un avukatı Bilal İpek, müvekkilinin iş insanı Koray Sarısaçlı’nın kaçırılması nedeniyle gözaltına alındığını söyledi. Avukat İpek, “Koray Sarısaçlı ilk ifadesinde ‘beni kaçıranlar bunlar değildi’ diyordu. Ne olduysa birkaç ay sonra ifadesini değiştirdi. İfadesini değiştirdikten 6-7 ay sonra ise müvekkilim gözaltına alındı. Müvekkilimin savcılık ifadesi tamamlandı. Şimdi savcılığın kararını bekliyoruz” dedi.

 

Kuytul’un ise savcılık ifadesinde şu ifadeleri kullandığı öğrenildi:

“Bu kaçırılma olayının benimle bir alakası yok. Koray Sarısaçlı’nın ifadeleri ise tamamen soyut. Bu olay düzmece olabilir. Bu işi birtakım güçlerin planladığını düşünüyorum.”

MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

Yaklaşık 8 saat gözaltında tutulan Kuytul tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

SEMRA KUYTUL: TUTUKLAMA ÇIKABİLİR

Alparslan Kuytul’un eşi Semra Kuytul ise, “Gözaltına almaya çevik kuvvet ekibi gelmedi. Bir arbede yaşanmadı fakat Emniyet Müdürü’nün de içinde olduğu büyük bir ekiple geldiler. Şu an savcılıkta ifade veriyor, Emniyete götürülmedi. Tutuklama çıkabilir, bekliyoruz” diye konuştu. Kuytul’a ‘tuzak kurulduğunu’ söyleyen Semra Kuytul, haklı olduklarını, ‘ne olursa olsun mutlaka kazanacaklarını’ söyledi.

 

ADANA'DA VALİLİK YÜRÜYÜŞ VE TOPLANTILARA YASAK GETİRDİ

Gözaltı haberinin ardından, Adana'da kent genelinde 9-24 Mayıs tarihleri arasında basın açıklaması, yürüyüş ve toplantılar yasaklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, kent genelinde 9-24 Mayıs tarihleri arasında park, bahçe, kamu binaları da dahil olmak üzere basın açıklaması, yürüyüş, toplantıların yasaklandığı kaydedildi. Siyasi partiler ve sendikaların yasak kapsamına alınmadığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

"İlimizde de, sivil toplum kuruluşları ile diğer gerçek ve tüzel kişiler tarafından, 'basın açıklaması' veya benzer isimler adı altında düzenlenen eylem ve etkinliklerde; katılımcıların, bir yerde toplanarak basın açıklamasını gerçekleştirecekleri yere yürüyüş yaparak gittikleri veya basın açıklaması sonrasında başka bir yere toplu olarak yürüyerek gittikleri, bu yürüyüşler sırasında pankart, döviz vb. açarak ve slogan atarak yaya ve araç trafiğinin kısmen veya tamamen engellediği, kamu huzur ve esenliğinin tehlikeye düşürüldüğü ve başkalarının hak ve hürriyetlerinin kısıtlandığı gözlemlenerek tespit edilmiştir. Özellikle, halkın yoğun olduğu alış-veriş merkezleri, kamu hizmeti görülen bina vb. kuruluşların çevresi, kaldırım ve cadde üzerlerinde yapılan basın açıklaması ile benzeri eylemler, bu etkinliği düzenleyenler ve o civarda bulunan halkın güvenliği açısından sakıncalar doğurabilmektedir. İlimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyeti kamu esenliğinin sağlanması amacıyla; siyasi partiler ve sendikaların yapacağı faaliyetler hariç olmak üzere, ilimiz genelinde park/bahçe, genel yollar, kamu binaları önleri, STK önleri, umuma açık ve kapalı alanlarda umuma açık veya/kapalı yer toplantıları, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş asma, yazılama ve bu gibi tüm faaliyetlerin eylem/etkinliklerin yapılmasının ve bu amaçla şehir merkezine gelebilecek olan şahısların ve araçların Adana il merkezine girişlerinin, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun (11/A) ve (11/C) maddeleri ile 2911 sayılı toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17’nci maddesi hükümleri doğrultusunda 09/05/2022 günü saat: 08.00’den başlayarak 24/05/2022 günü saat:23.59’a kadar 09/05/2022 tarih ve 75027471-5113(12470)/10 sayılı olur ile yasaklanmıştır.’’

KUYTUL'A DAVA AÇILMIŞTI

Adana’da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik soruşturma kapsamında 21 yıla kadar hapis cezası istenen Alparslan Kuytul 2019 yılının Aralık ayında tahliye edilmişti. Alparslan Kuytul'un da aralarında yer aldığı 45 sanık hakkında, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek”, “özel belgede sahtecilik”, “dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık”, “kamu kurum ve kuruluşları ve benzeri tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “mal varlığı değerlerinin gayrimeşru kaynağını gizlemek” suçlarından 3 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR