Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
24 MAYIS Salı 04:00

Derneklerinin Kuruluşunu İlan Ettiler

Bodrum’da bir araya gelen Şanlıurfalılar, "Şanlıurfa Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneği"nin kuruluşunu ilan etti.

Aktüel
Giriş Tarihi : 05-05-2022 14:39   Güncelleme : 05-05-2022 15:50
Derneklerinin Kuruluşunu İlan Ettiler

Önceki gün Konacık Mahallesi’ndeki bir restoranda bayramlaşma töreninde bir araya gelen dernek üyeleri, kuruluşlarını resmen ilan etti. Yeni kurulan derneğin, şu an 100’den fazla üyesinin bulunduğu bildirildi. 

 

Dernek Başkanı Necati Yavuz, yaptığı açıklamada derneğin amacının Şanlıurfa ve Bodrum arasında gönül köprüsü kurmak olduğu ifade ederek şöyle dedi :

"Memleket sevdamızı artık daha somut adımlarla atma zamanının geldiğini düşündüğümüz için, Bodrum’da yaşayan hemşehrilerimizle bir araya gelerek böyle bir oluşum içerisine girmeye karar verdik. Şanlıurfa Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneğimizin bugün itibariyle resmî olarak faaliyete başlamıştır. Derneğimizin kültürel amacı; Göbeklitepe, Karahan Tepesi, dünyanın ilk üniversitesi olan Harran Üniversitesi, Hz. İbrahim Peygamberin makamı olan Dergahı Balıklıgöl, Halfeti ve Harran gibi birçok medeniyetlere ve tarihe sahiplik yapmış şehrimiz Şanlıurfa kültürünü Bodrum’da yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Ayrıca Ege’nin incisi olan Bodrum’a gönül köprüsü kurmak istiyoruz. Şanlıurfa Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneği olarak tarihimizi kültürümüzü sanatımızı ve gastronomimizi Bodrum’la ve Ege’yle buluşturma gayesindeyiz.”

 

 

“DERNEĞİMİZ HİÇ BİR SİYASİ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ OLMAYACAK”

 

Derneğin hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmayacağını da sözlerine ekleyen Yavuz, “Derneğimiz hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmayacak, hiçbir siyasi parti tekeline girmeyecektir. Üyelerimiz siyaset yapabilir, buna saygı duyacağız. Biz siyasi amaç güden bir dernek olmayacağız. Önceliğimiz insanlığa yönelik kültürel ve sanatsal dayanışmaya önem veren bir dernek olmak. Bu amaçla yakın tarihte Bodrum’da yapacağımız etkinlikte Şanlıurfa kültürünün tanıtımı, sıra gecesi ve çiğköfte festival tadında düzenleyeceğiz. Çok kapsamlı olacak bu festivalde sanat ve sivil toplum kuruluşları katılım gösterecektir.” diye konuştu. 

 

Derneğin kapısının tüm vatandaşlara açık olduğunu aktaran Necati Yavuz, “Aynı topraklar üzerinde yaşadığımız insanlar farklı kültürlere, inançlarla ve düşüncelere sahip olabilir. Bu farklılıklar topluma renk katar. Tıpkı yüz yıl öncesi gibi Kuvayi Milliye ruhuyla birbirimize kenetlenerek yürümeliyiz. Bu yolda Bodrum’da yaşayan Şanlıurfalı hemşehrilerime, kurucular kurulu ve üyelerimize beni yalnız bırakmadıkları için siz basın mensupları huzurunuzda teşekkür ediyorum. Şanlıurfa Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneğini iyi yerlere taşımak daha güzel ve anlamlı faaliyetlerde bulunmak adına tüm vatandaşlarımıza kapılarımız açık olacaktır.” şeklinde konuştu. 

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR