Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 16:05

Bayram dönüşü bilet bulamadığı için işten kovulmuştu: Yargıtay'dan emsal karar

Yargıtay, Ramazan Bayramı dönüşü bilet bulamayarak işine iki gün üst üste gidemediği için tazminatsız şekilde işine son verilen işçinin mağdur edildiğine hükmetti. Milyonlarca işçiyi ilgilendiren kararda, davacının bayram dönüşü bilet bulamamasının insani bir durum olduğu hatırlatıldı.

Aktüel
Giriş Tarihi : 05-05-2022 07:49   Güncelleme : 05-05-2022 11:17
Bayram dönüşü bilet bulamadığı için işten kovulmuştu: Yargıtay'dan emsal karar

Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı'nda özel bir şirkette engelli kadrosunda çalışan genç, bir senenin ardından otobüsle memleketine gitti. Bayram dönüşü otobüs bileti bulamayan engelli işçi, gecikmeli gittiği işyerinde beklemediği bir durumla karşılaşarak işine son verildiğini öğrendi.

Devamsızlık sebebiyle tazminatsız işten kovulan engelli işçi, bu gelişme sonrasında hukuk mücadelesi başlattı. İş Mahkemesi'nin yolunu tutan mağdur işçi, söz konusu şirkette 4 yıl 11 ay 29 gün boyunca yoğun bir iş temposuyla çalışmış olduğunu, haklı sebep ve ihbarda bulunulmaksızın işten çıkarıldığını öne sürdü.

 

İŞTEN ÇIKARILMAK İÇİN BAHANE ARANDIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Vücut fonksiyonlarının yüzde 40'ını kullanamadığını belirten işçi, işverenin dini ve milli bayram ayrımı yapmaksızın işçileri yoğun bir tempoda çalıştırdığını, bu dönemlerin ücretlerinin ödenmediğini, işveren tarafından işçilere yıllık izin verilmediği gibi yıllık izin ücretlerinin de ödenmediğini ve işçilerin, işveren tarafından sürekli olarak hakarete uğradığını dile getirdi.

İşten çıkarılmak için sürekli bir bahane arandığını ve hakkını araması engellenmeye çalışıldığını belirten işçi, işyerinde uygulanan mobbing sonucu manevi zarar görmesi sebebiyle 5 bin TL manevi tazminat talebinin kabul edilerek davacının zararlarının karşılanması gerektiğini iddia etti. Söz konusu işçi, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin alacağı, fazla çalışma alacağı ile genel tatil alacağının davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti.

ŞİRKET, İŞÇİNİN DEVAMSIZLIK YAPTIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Davalı şirket ise davacının otobüs bileti bulamadığı için devamsızlık yaptığını öne sürerek davacının bayramın bitimini takip eden ilk iki iş günü arka arkaya 2 iş günü işe gelmediğini iddia etti.

EMSAL KARAR

İşçinin açtığı davada mahkeme; davanın reddine hükmetti. Kararı davacı temyiz edince devreye giren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yıllar sonra emsal nitelikte bir karara imza attı. Milyonlarca işçiyi ilgilendiren kararda, davacının bayram dönüşü bilet bulamamasının insani bir durum olduğu hatırlatıldı. Kararda şu ifadelere yer verildi:

 

"Davalı işveren davacının işyerine mazeretsiz olarak 2 iş günü arka arkaya gelmemesi sebebiyle iş akdinin haklı sebeple feshedildiğini savunmuştur. Davacı 08.10.2014 tarihinde bayram dönüşü bilet bulamadığını, annesinin işyeri yetkilisini arayıp bilgi verdiğini, bindiği aracın arızalandığını şehre geç saatte geldiğinden işe gidemediğini iddia etmiştir. Davacının ustası olduğunu belirten davalı tanığı da davacının annesinin telefon açtığını ve davacının bilet bulamadığını işe bir gün sonra geleceğini söylediğini, ertesi gün işyerine davacının gelmediğini, sabaha karşı 05.00 sıralarında davacının Bolu'da trafikte olduğunu belirten mesaj attığını beyan etmiştir.

Davacının bilet bulamaması sebebiyle işe gelememesi ve bu durumu işveren yetkilisine bildirmesi sonucunda işe gelmemesinin haklı bir sebebe dayandığı açıktır. 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25/2g maddesi uyarınca işverenin haklı sebeple iş akdini feshinde aranan işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına 2 iş günü devamsızlık yapması şartı somut olayda gerçekleşmemiştir. Tüm bu açıklamalar doğrultusunda davacının ihbar ve kıdem tazminatlarının kabulü gerekirken reddine karar verilmesi hatalıdır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir."

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR