Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
24 MAYIS Salı 03:56

Define bulanlara ne kadar pay veriliyor: Bakanlık açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘Define buldum ne yapmalıyım?’, ‘Define aramak suç mu?’ ‘Definenin ne kadarını devlet alır?’ diye araştırma yapan define avcılarının merak ettiği soruları yanıtladı.

Aktüel
Giriş Tarihi : 18-04-2022 08:16   Güncelleme : 18-04-2022 12:10
Define bulanlara ne kadar pay veriliyor: Bakanlık açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, define avcılarının define aramak için nasıl bir yol izleyeceklerini, çalışma yapılacak mülkiyet başkasına ait ise ne yapılması gerektiğini, kazı çalışmalarının nasıl yapılacağını, tarihi eser bulunduğunda alınıp alınmayacağını, internetten eser satışının mümkün olup olmadığına dair soruları yanıtladı.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan kaçakçılığın önlenmesi ile ilgili faaliyetler başlığı altında define avcılarının merak ettiği sorular cevapladı. Sitede yer alan bilgilere göre:

Define aramak isteyenler, define arayacakları yerin bağlı olduğu mülki amire Define Arama Yönetmeliği'nin 7. maddesinde yer alan belgelerle birlikte bir dilekçe ile müracaat ederler. Dilekçede arama maksadı açıkça belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası bildirilir. Yerin ekili, dikili, meskûn, gayrimeskûn, tapulu ve tapusuz olup olmadığı ve kime ait olduğu açıklanır.

Türkiye genelinde define arama izni verilemez. Define aranacak yer 50 metrekareyi ve 10 metre derinliği geçemez.

Define aranacak yer sahipli ise; gerçek kişilerden noterden tasdikli muvafakatname, (üzerinde hangi konu hakkında izin verildiğine dair bir bilgi bulunan yazılı belge) tüzel kişilerden de yetkili organlarından alınacak muvafakat yazısının alınması gerekiyor. Define aramak istenilen arazinin birden çok sahibi varsa tüm hissedarlardan noterden tasdikli muvafakatname alınmalı.

Bulunan definenin Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define, Hazineye ait arazide bulunmuşsa yüzde ellisi define arayıcısına; özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde kırkı define arayıcısına, yüzde onu ise mülk sahibine verilir.

 

Korunması gerekli etnografik nitelikli kültür varlıklarından müzelere alınması gerekli görülmeyen taşınır kültür varlıkları için Müze Müdürlüklerince, "Tescile Tabi Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Belgesi" düzenlenerek sahibine iade edilir. Yasa dışı yollarla başkasına devredilmesi, satılması ve yurt dışına çıkarılması yasaktır.

Korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı olup olmadığını, müzeye alınacaklarla alınmayacakları tespit etmek ve müzelere alınmasına karar verilmesi durumunda kıymetini belirlemek için müze uzmanları tarafından "Değerlendirme ve Kıymet Takdir Komisyonu" oluşturulur. Müzelere alınması uygun görülen eser için komisyonca belirlenen maddi bedel eseri getiren şahsa ödenir.

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR
h=d91c31eebda1b34e79d5fe7ead8aef7e- 3 hafta önce
nfmak2wm
h=d91c31eebda1b34e79d5fe7ead8aef7e- 3 hafta önce
ejl0prvo