Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
24 MAYIS Salı 02:43

Ulaştırma bakanlığının borçlarına CHP'li belediyeler de ortak ediliyor

AK Partili 46 milletvekilinin imzasını taşıyan ve Bankacılık Kanunu'nda değişik yapılmasını öngören torba kanun TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Teklifin yasalaşması halinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılıp belediyeye devredilen raylı sistemler ve metro projelerinin borçları belediyelerden tahsil edilecek.

Siyaset
Giriş Tarihi : 13-04-2022 12:53   Güncelleme : 13-04-2022 14:55
Ulaştırma bakanlığının borçlarına CHP'li belediyeler de ortak ediliyor

AK Parti milletvekillerinin hazırladığı ve ekonomik düzenlemeleri içeren kanun teklifi, bugün TBMM’ye sunuldu. Teklifte, ticari mevduatın sigorta kapsamına dahil edilmesi ve şirketlerin döviz tevdiat hesaplarının dövize endeksli mevduata çevrilebilmesi ile ilgili düzenlemeler yer aldı.

Teklifte daha önce Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilen düzenleme de yer aldı. Buna göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan ve yerel seçimlerden önce büyükşehir belediyelerine devredilen ulaşım projesi borçları, belediyelerin aylık vergi tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan yüzde 5’i aşmayacak şekilde kesilecek.

 

BORÇ, CHP'Lİ BELEDİYELERDEN DE TAHSİL EDİLECEK

Teklifte daha önce Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından ‘cumhurbaşkanına verilen yetki sınırı belli olmadığı’ gerekçesiyle iptal edilen bir düzenleme yer aldı.

Teklife göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan ve yerel seçimlerden önce büyükşehir belediyelerine devredilen şehir içi raylı ulaşım sistem ve metro projelerinin borçlarından ödenemeyen tutarlar, belediyelerin aylık vergi tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan yüzde 5’i aşmayacak şekilde kesilecek.

 

Tutarı yine Cumhurbaşkanı karar verecek ancak azami yüzde 5 olacak.

DÖVİZE ENDEKSLİ MEVDUAT İLE VERGİ İSTİSNASI UYGULANACAK

Şirketlerin döviz tevdiat hesaplarını çevirerek kur korumalı mevduata yatırması halinde, vergi avantajının süresi uzatılacak. Mevduatı en az üç ay vade ile değerlendiren şirketler, dönem sonu değerlemesinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere vade sonunda elde edilen faiz ve kâr payı ile diğer kazançlara kurumlar vergisi istisnası uygulanacak.

Cumhurbaşkanına bu istisnanın süresini 30 Haziran 2022 ve 30 Eylül 2022’ye kadar uzatma yetkisi de verilecek. Söz konusu istisnalar, 2022 yılı sonuna kadar vade sonunda yenilenen hesaplara da uygulanacak.

 

TMSF MÜDÜRLÜKLERİNDE ARTIŞ

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun idari yapılanmasındaki görev dağılımı, kurulacak yeni daireler üzerinden değiştirilecek ve müdürlük sayısı artırılacak.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu, kendisine tahsis edilen kaynakları devlet aleyhine açılan uluslararası davaların takibine ilişkin Cumhurbaşkanlığı’nca verilen görev ve yetkilerinin gerektirdiği ölçüde serbestçe kullanacak.

TİCARİ MEVDUAT SİGORTA KAPSAMINA DAHİL EDİLECEK

Teklife göre; Bankacılık Kanunu’nda değişiklik yapılarak, sigortaya tabi mevduatın kapsamı genişletilecek. Mevcut halinde, sadece gerçek kişilere ait olan mevduat ve katılım fonu tutarları sigorta kapsamında iken yapılan değişiklik ile resmi kuruluşlar, kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlara ait olanlar haricindeki tüm ticari mevduat ve katılım fonu sigorta kapsamına dahil edilebilecek.

 

Sigortaya tabi olacak mevduat ve katılım fonlarının kapsamı ve tutarı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu tarafından belirlenecek. Risk esaslı sigorta priminin oranı, yıllık bazda sigortaya tabi mevduat ve katılım fonunun binde 20’sini aşamayacak.

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere en çok raylı sistem yapılan şehirlerin çoğunun CHP'li belediye başkanları tarafından yönetiliyor olması, söz konusu torba yasa teklifinin de bu belediyeler olduğu yorumlarının yapılmasına neden oldu.

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR
h=1a94e0efb98a07a012f75fc87e01d07c- 3 hafta önce
c1asl6wi
h=1a94e0efb98a07a012f75fc87e01d07c- 3 hafta önce
d391p6