Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
24 MAYIS Salı 02:05

Ali Babacan'dan komünist gençlere 'Açık çek'

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ODTÜ'de gerçekleştirilecek 'Öğrenci buluşmaları' etkinliğinin 'Babacan gençliğe umut olamaz' sloganıyla protesto edilmesine ve iptal edilmesine ilişkin açıklama yapmıştı. Twitter hesabından açıklama yapan Babacan, ifade özgürlüğünün tüm bası gruplarına karşı korunması gereken bir değer olduğunu vurgulayarak, "Ben, tüm fikirlerin özgürlüğü tarafındayım. Hedefimiz, tam demokrasiyi kurmaktır" ifadelerini kullanmıştı.

Siyaset
Giriş Tarihi : 13-04-2022 10:01   Güncelleme : 13-04-2022 14:37
Ali Babacan'dan komünist gençlere 'Açık çek'

Twitter'da dün akşam, Medyascope'tan Ali Deniz Çakır tarafından açılan 'Ali Babacan ve ODTÜ öğrencileri' adlı sohbet odasına katılan Babacan, olaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "ODTÜ benim okulum, severek okudum. Her köşesinde anılarım var. ODTÜ'lü olmaktan da gurur duyuyorum" diyen Babacan, komünist gençlerle de karşılıklı konuşmaya hazır olduğunu söyledi.

 

KOMÜNİSTLERE AÇIK ÇEK

Türkiye Komünist Gençliği, Marksist Fikir Topluluğu gibi grupların el ilanları ve duvara astığı afişlere rastladığını söyleyen Babacan, şu cümleleri kurdu:

"Arkadaşlar konuşmak istiyorlarsa konuşmaya her zaman hazırız. Genel merkezimiz olur, başka bir ortam olur. Ama onlar konuşmaya ve dinlemeye hazır olurlarsa her zaman hazırız. O konuda çok rahat olmaları gerektiğini söyleyeyim açık çek vereyim. Konuşmaktan korkmamamız lazım."

"SÜKUNETLE BİTİRİRDİK"

"ODTÜ’deki fotoğraf programından sonra genel merkezimizde sohbetimiz olacaktı" diyen Babacan, vakitlerinin çok kısıtlı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

"ODTÜ’de konuşuruz da hem vakit alır hem de gerginlik veya tatsız bir şey olur mu, olmaz mı diye tam emin olamadık. Vaktimiz olsa önemli değildi. Gerginlikle başlar; sonra sükûnetle bitirirdik konuşmamızı."

"ODTÜ’YE GİRİP ÇIKMAK İÇİN KİMSEDEN İZİN ALACAK HALİMİZ YOK"

"ODTÜ bizim yerimiz" diyen Babacan, "ODTÜ’ye girip çıkmak için kimseden izin alacak halimiz de yok. Kendi okulumuz. Başka bir zaman nasıl olsa uğrarız, fotoğraflarımızı çektiririz" dedi.

"Bizim kendimizi anlatacağımız çok imkân var, gençlerle eşit durumda değiliz" diyerek, gençlerin kendilerini ifade etme ortamını her zaman bulamadığını belirtti.

 

"Kampüslerde kendini ifade etmek ihtiyaç. Çok eşit durumda değiliz. Onun için oradaki gençlerin tamamen fikir özgürlüğünü kullandığını düşünüyorum" diyen Babacan, "Şiddete kaçmayacak şekilde yapılan protestolar ve yürüyüşler Anayasamızda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne çok açık hürriyet alanları. Hatta mevzuata göre izin alınmadan yapılması gerekiyor. Bu konularda çok rahat olmamız gerekiyor" diye konuştu.

"KONUŞAN TÜRKİYE'DEN KORKMAMAK LAZIM"

Herkesin birbirini dinlemeye istekli olması gerektiğini vurgulayan Babacan, "Konuşturmamak, söz vermemek bizim arzuladığımız özgür Türkiye tablosunu yansıtmıyor. Ben hangi görüşten olursa olsun dinlemekten yanayım. Dinlemeden, öğrenmeden, sorunları iyi analiz etmeden çözüm üretmek mümkün değil. Herkes fikrini açık açık söylemeli. Konuşan Türkiye’den korkmamak lazım" ifadelerini kullandı.

 

"Geçmişi değerlendirirken bir dönemi tamamen siyah, bir başka dönemi tamamen beyaz olarak değerlendirmemek lazım" diye konuşan Babacan, "Artılarıyla eksileriyle mümkün olduğunca objektif değerlendirme yapmakta büyük fayda var. Türkiye’nin zamanında başarılı olduğu alanlar oldu. Bunda benim ve arkadaşlarımın da az ya da çok katkısı oldu" diyerek ekonomiden sorumlu olduğu dönemleri hatırlattı.

Ali Babacan konuşmasını, "ODTÜ benim de okulum. Severek okudum. Her köşesinde anılarım var. ODTÜ’lü olmakla da gurur duyuyorum" diye bitirdi.

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR
h=51552400361ef3e99cec88c4b4099ec3- 3 hafta önce
gt552b
h=51552400361ef3e99cec88c4b4099ec3- 3 hafta önce
t6ba3u6h