Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
26 MAYIS Perşembe 08:27

Petrol fiyatlarında düşüş sürüyor! Benzin ve motorine indirim gelecek mi?

109 dolara kadar tırmanan petrol fiyatları, Uluslararası Enerji Ajansının 120 milyon varil petrolü kullanıma açacağını açıklamasının ardından uluslararası piyasalarda 100 doların altına kadar geriledi. Petrol fiyatlarındaki düşüş sonrası benzin ve motorinde de indirim beklentisi oluştu. İşte akaryakıt fiyatlarında son durum...

Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-04-2022 10:20   Güncelleme : 08-04-2022 14:30
Petrol fiyatlarında düşüş sürüyor! Benzin ve motorine indirim gelecek mi?

Rusya-Ukrayna arasında tam 44 gündür süren savaş, petroldeki etkisini sürdürüyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), iki gün önce acil durum rezervlerinden 120 milyon varil petrolü kullanıma açacağını, 60 milyon varilin ABD'nin stratejik petrol rezervlerinden karşılanacağını açıkladı.

Hafta başında 109 dolara kadar tırmanan fiyatlar, Uluslararası Enerji Ajansı üyelerinin acil durum petrol rezervlerinden belli miktar petrolü kullanıma sunmak üzere anlaştıklarını açıklamasının ardından düşüşe geçti.

ABD'NİN STRATEJİK PETROL REZERVLERİ

 

Fiyatlar, IEA’nın Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle küresel petrol piyasalarında yaşanabilecek tedarik sıkıntılarını gidermeye yönelik güvence vermek amacıyla acil durum rezervlerinden 120 milyon varil petrolü daha kullanıma açacağını açıklamasının ardından gerilemişti.

UEA Başkanı Fatih Birol, piyasaya sürülecek 120 milyon varilin 60 milyon varilinin ABD'nin stratejik petrol rezervlerinden karşılanacağını kaydetti. Birol, diğer üye ülkelerin ne kadar katkıda bulunacağına ilişkin ayrıntıların en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

 

BENZİN VE MOTORİNDE İNDİRİM BEKLENTİSİ

Brent petrol fiyatlarının 100 dolar seviyesinin altına inmesiyle birlikte vatandaşlarda benzin ve motorine indirim beklentisi de oluştu.

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün ardından geçtiğimiz hafta benzin ve motorin fiyatlarına üst üste indirimler gelmişti. Dünkü düşüş sonrası beklentiye giren vatandaşlar akaryakıt fiyatlarını merak ederken tabelaların değişmediği gözlemlendi.

Benzinin litre fiyatı İstanbul'da 19, motorin ise 22,23 liradan satılıyor. Otogazın litre fiyatı da ortalama 11,66 liradan satışa sunuluyor.

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR