Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
29 MAYIS Pazar 04:26

Merkez Bankası'ndan kritik rapor! Enflasyondaki artışa etki eden 3 grup...

Merkez Bankası, enflasyon verilerini yorumladığı Fiyat Geliştirme Raporu’nda, enflasyonun yükselişindeki en belirgin 3 unsuru sıraladı. Raporda en belirgin katkının enerji, gıda ve temel mal gruplarından kaynaklandığını vurguladı. Ayrıca emtia fiyatlarındaki artışın da jeopolitik gelişmelerle birlikte daha da belirginleştiği vurgulandı.

Gündem
Giriş Tarihi : 05-04-2022 12:56   Güncelleme : 05-04-2022 14:01
Merkez Bankası'ndan kritik rapor! Enflasyondaki artışa etki eden 3 grup...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunu yayımladı. TCMB raporunda, enflasyonun gerekçeleri açıklandı. Raporda enflasyondaki artışa en belirgin katkının enerji, gıda ve temel mal gruplarından geldiğine vurgu yapıldı.

Raporun özet bölümünde şu ifadelere yer verildi:

“EN BELİRGİN KATKI ENERJİ GIDA VE TEMEL MAL GRUPLARINDAN GELDİ” 

"Tüketici fiyatları Mart ayında yüzde 5,46 oranında artmış, yıllık enflasyon 6,70 puan yükselişle yüzde 61,14 olarak gerçekleşmiştir. Tüketici yıllık enflasyonundaki artış alt gruplar geneline yayılırken bu gelişmeye en belirgin katkı enerji, gıda ve temel mal gruplarından gelmiştir. Yılın başından itibaren emtia fiyatlarında gözlenen artış eğilimi jeopolitik gelişmelerle beraber bu dönemde bir miktar daha belirginleşmiştir.

"KDV İNDİRİMİ DAHA OLUMSUZ GÖRÜNÜMÜ SINIRLADI"

Türk lirası cinsinden uluslararası enerji fiyatlarındaki görünüm yurt içi enerji fiyatları üzerinde etkili olurken elektrik fiyatlarında kademeli tarife sisteminde yapılan düzenleme ve KDV indirimi daha olumsuz bir görünümü sınırlamıştır. Gıda yıllık enflasyonundaki yükseliş alt gruplar genelinde devam ederken, son dönemde aylık bazda yüksek artışlar kaydeden taze meyve ve sebze fiyatları Mart ayında görece yatay seyretmiştir. Ayrıca, gıda grubu alt kalemlerinde KDV indiriminin sarkan etkileri de gözlenmeye devam etmiştir.

“YILLIK ENFLASYONDA YÜKSELİŞ DEVAM ETMİŞTİR” 

Temel malda yıllık enflasyon giyim ve ayakkabı grubunda yatay seyrederken diğer alt gruplarda yükselmiştir. Bu dönemde, hizmet grubunda yıllık enflasyon alt gruplar genelinde artmış, enerji ve gıda fiyatlarındaki görünüme paralel olarak ulaştırma ve lokanta-otel öne çıkan gruplar olmaya devam etmiştir. Uluslararası emtia fiyatlarında devam eden güçlü yükseliş ve tedarik zincirlerindeki aksamalar neticesinde üretici fiyatlarındaki artışlar sürmüştür. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonlarındaki yükseliş devam etmiştir."

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR