Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 23:32

Ulusal Süt Konseyinden yeni talep: Fiyatları etkileyecek

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, enerji fiyatlarındaki artışlara dikkat çekti. Çallı, süt ve süt ürünlerine tüketicinin uygun fiyata alabilmesi için KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesini talep etti.

Tarım
Giriş Tarihi : 05-04-2022 10:53   Güncelleme : 05-04-2022 13:55
Ulusal Süt Konseyinden yeni talep: Fiyatları etkileyecek

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, enerji fiyatlarındaki artıştan dolayı süt ve süt ürünlerindeki fiyat artışlarına dikkat çekerek, tüketicinin uygun fiyata alabilmesi için KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesini istedi. Ambalaj konusunda en önemli maliyet kalemlerinden birinin süt ürünlerinin nakliyesinde kullanılan karton koliler olduğunu belirten Çallı, üreticilerin maliyetlerini düşürmek adına sürekli yeni iş modelleri arayışında olduğunu söyledi.

Süt üreticilerini artan maliyetlere karşı korumak ve üretimde devamlılığı sağlamak adına çiğ sütün litre fiyatının nisan itibarıyla yüzde 20'nin üzerinde arttığını belirten Çallı, ambalajlarda da maliyetlerin önemli oranda yükseldiğini vurguladı.

 

Çallı, ambalaj maliyetindeki artışın doğrudan ürün fiyatını etkilediğine ve tüketicinin alım gücünü düşürdüğüne işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Süt ve süt ürünlerine tüketicimizin uygun fiyattan, kolaylıkla ulaşabilmesi için ambalajdaki KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesi gerekmektedir. Çiğ süt harici girdilerin yüzde 18 KDV ile alınıp, ürünlerin yüzde 1 KDV ile satılması sonucunda üretici firmalarda ciddi bir KDV yükü oluşmaktadır. İndirimli KDV uygulaması gereği biriken bu KDV'lerin nakden iadesi bir sonraki yıl olabilmekte ve ilgili yılda sadece vergi borçlarına mahsup edilebilmektedir. Firmaların KDV alacaklarının nakden ödenmesi konusunda esneklik yapılmalıdır. İhracata dayalı işlemlerde olduğu gibi yıl içerisinde aylık olarak iade imkanı sağlanmalıdır"

 

ÜRETİCİ MALİYETİ DÜŞÜRMEK ADINA YENİ İŞ MODELLERİ ARAYIŞINDA

Ambalaj konusunda en önemli maliyet kalemlerinden birinin süt ürünlerinin nakliyesinde kullanılan karton koliler olduğunu belirten Çallı, üreticilerin maliyetlerini düşürmek adına sürekli yeni iş modelleri arayışında olduğunu aktardı. Çallı, "Daha çevreci ve daha ekonomik olan geri dönüşümlü kasa kullanımının yaygınlaştırılması gerekiyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca bu yeni uygulamalara Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) uygulaması kapsamında vergi avantajları sağlanmalı" ifadesini kullandı.

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR