Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
24 MAYIS Salı 02:32

Google'den Android kullanıcılarına " Bu Uygulamayı hemen silin" ...

Google Play Store'da popüler bir fotoğraf düzenleme uygulamasının kullanıcıların şifrelerini çaldığı ortaya çıktı. Google, Android kullanıcılarına "Uygulamayı hemen silin" diyerek uyarılarda bulundu.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 29-03-2022 19:43   Güncelleme : 29-03-2022 23:53
Google'den Android kullanıcılarına

Google Play Store'da popüler bir fotoğraf düzenleme uygulamasının kullanıcıların şifrelerini çaldığı ortaya çıktı. Google, Android kullanıcılarına "Uygulamayı hemen silin" diyerek uyarılarda bulunarak, Facestealer adlı bir truva atına rastladıklarını duyurdu.

ANDROID KULLANICILARINA ÇAĞRI

ShiftDelete'in haberine göre; Özellikle sosyal medya paylaşımlarına odaklanan uygulama, elde ettiği kişisel bilgileri bir Rus sunucusuna aktarıyor.

Google, geçen günlerde Craftsart Cartoon Photo Tools isimli bir uygulamayı mağazasından kaldırdı. Yüz binlerce kez indirilen fotoğraf düzenleme uygulamasının aniden kaldırılması pek çok kişiyi şaşırtırken, gerekçesi ise güvenlik endişeleri yarattı.

 

FACESTEALER ADLI TRUVA ATINA RASTLANDI

Uygulamanın arka plan trafiğinden şüphelendiklerini açıklayan Google Play Store, detaylı incelemenin ardından Facestealer adlı bir truva atına rastladıklarını duyurdu. Söz konusu yazılım sayesinde korsanlar, kullanıcılara ait kart bilgileri, özel konuşmalar ve sosyal medya hesap şifrelerine erişim sağlıyor.

Her ne kadar uygulama Google Play Store‘da kaldırılmış olsa da yüz binlerce telefonda yüklü. Bu nedenle şirket, yaptığı çağrı ile kullanıcılardan uygulamayı acilen kaldırmalarını istiyor. Ayrıca tüm şifrelerin değiştirilerek iki kademeli kimlik doğrulamanın açılması gerekiyor.

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR