Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
29 MAYIS Pazar 05:11

Ekmek fiyatlarına zam gelecek mi? Fırıncılar Odası'ndan açıklama

Rusya'nın Ukrayna topraklarındaki işgal girişiminin ekmek fiyatlarını etkileyeceğini düşünmediğini belirten Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Olağanüstü bir durum olmadığı sürece ekmek fiyatları bu şekilde devam edecektir" dedi.

Tarım
Giriş Tarihi : 08-03-2022 17:10   Güncelleme : 08-03-2022 19:35
Ekmek fiyatlarına zam gelecek mi? Fırıncılar Odası'ndan açıklama

 

Rusya'nın Ukrayna topraklarındaki işgal girişimi dünyada petrol fiyatlarını yükseltirken aynı zamanda ayçiçek yağı ve hububat fiyatları konusunda da endişeye neden oldu. Fırıncılar, Toprak Mahsulleri Ofisinin sağladığı un sayesinde ekmek fiyatlarında artış beklenmediğini belirterek, Ramazan ayında da olağanüstü bir gelişme yaşanmadığı takdirde ekmek fiyatlarının mevcut seviyede kalacağını belirtti.

"EKMEKLİK BUĞDAYDA SIKINTI YOK"

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, dünya genelinde hububat fiyatlarında artışa yol açan Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye'deki ekmek üretimine etkisine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Ekmek fiyatlarının hedeflenen seviyede devam ettiğini ifade eden Balcı, "Şu anda Türkiye genelinde 200 gram ekmek azami 3 liradan satılıyor. TMO'un ekmek üreticilerine sunduğu un sayesinde ekmek fiyatlarında bir değişiklik öngörmüyoruz. TMO'nun da destekleriyle hasat dönemine kadar piyasada ekmeklik buğday anlamında sıkıntı bulunmuyor. Rusya-Ukrayna savaşı sürüyor ancak olağanüstü bir durum olmadığı sürece ekmek fiyatları bu şekilde devam edecektir" diye konuştu.

TMO'nun fırıncı esnafına un satışlarının hasat dönemine kadar devam edeceğini anımsatan Balcı, fırıncılar olarak ekmek fiyatını makul seviyede tutmak için ellerinden geleni yaptıklarını ve ekmek fiyatlarında artış konusunun gündeme getirilmesini doğru bulmadığını vurgulayarak, "Bunu salgın sürecinde de çok iyi gördük. Ekmeğin siyasete alet edilmesi sektörümüze zarar veriyor" değerlendirmesinde bulundu.

"RAMAZANDA DA MEVCUT SEVİYEDE KALIR"

Balcı, bu yıl buğday rekoltesinin geçen seneye göre yüksek olmasını bekledikleri bilgisini vererek, şunları kaydetti:

"Yılın ilk aylarında gelen yağışlar bu sene hasadın iyi olacağı öngörüsünü oluşturdu. Yaklaşık 60 gün sonra hasat zamanı geldiğinde buğday daha bol olacaktır ve bu fiyatlara da yansıyacaktır. Piyasada 'Ekmeklik buğdayda sıkıntı var' düşüncesi son bulacaktır."

 

Yerel yönetimlerin de fiyat konusunda dikkatli davranması gerektiğini belirten Balcı, bu sürecin esnafı mağdur etmeden yürütülebileceğini dile getirdi. Balcı, bazı belediyelerin fırıncı esnafından ekmek alıp vatandaşa sunduğuna dikkati çekti.

Balcı, ramazan ayının yaklaştığını anımsatarak, "Olağanüstü bir gelişme yaşanmadığı takdirde ekmek fiyatları o dönemde de mevcut seviyesinde kalır" dedi.

HALİL DEMİRHALİL DEMİR

EDİTÖR

YORUMLAR