Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
29 MAYIS Pazar 05:30

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarihin en güçlü dönemine giriyoruz...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Faiz prangasını da enflasyon prangasını da parçalayıp atacağız. Dikkat ederseniz faiz tartışması gündemden düştü. Türkiye ekonomide tarihinin en güçlü dönemine girmektedir'' açıklamasında bulundu.

Gündem
Giriş Tarihi : 17-02-2022 13:04   Güncelleme : 17-02-2022 18:06
 Cumhurbaşkanı Erdoğan:  Tarihin en güçlü dönemine giriyoruz...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Engelli Memurlar Ataması programında ekonomiye ve faiz- enflasyon-kur üçlüsüne ilişkin önemli mesajlar verdi. Sık sık düşük faiz açıklamasında bulunan Erdoğan bu kez, ''Faiz prangasını da döviz kuru prangasını da enflasyon prangasını da parçalayıp atacağız. Dikkat ederseniz artık faiz tartışması gündemden önemli ölçüde düştü. Döviz kuru da istikrara kavuştu, sırada enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek var. Karamsarlık aşılamaya çalışanlara sakın ha bakmayın. Türkiye ekonomide tarihinin en güçlü dönemine girmektedir.'' dedi.

 

Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bugünkü atamayla kamudaki engelli vatandaş sayımız 66 bine ulaşmış olacak. Yeter ki fikirler engelli olmasın, onun dışındaki tüm engelleri aşacak güce sahibiz.

Hazırladığımız 2023 engelsiz vizyon belgesi ile çalışmalarımızı ileriye taşımayı, engellilerimizin potansiyellerini en üst düzeyde kullanmalarını temin etmeyi hedefliyoruz. Biz her vatandaşımız gibi engelli kardeşlerimizi de Allah için seviyor, onlara Allah rızası için hizmet veriyoruz.

Ülkemizin hamlık dönemini geride bırakıp pişme dönemine geçirmek için verdiğimiz mücadelenin son aşamasındayız. Osmanlı için bu sıçrama dönemi İstanbul'un Fethi idi. Bizim için de bu dönem, ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisine sokma, yani 2023 hedeflerimize ulaşma, 2053 vizyonumuza kilitlenme sürecidir. Bu safhaya gelene kadar çok çalıştık, emek harcadık, bedel ödedik, fedakarlık yaptık. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Uğraştık, didindik kuyruğuna geldik biz de.

Dünyanın dengeleri, küresel sağlık krizi ve onun açığa çıkardığı ekonomik sarsıntılarla bozulurken Türkiye hazırlıklarının karşısını üretim, ihracat, yatırım, cari fazlayla büyüme yoluyla alıyor. Elbette bizim de yaşadığımız sıkıntılar var. Darbelerden, terörden, ekonomik tuzaklara kadar saldırıları göğüslemiş bir ülke olarak bu sıkıntıların da üstesinden geleceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Hayat pahalılığı başta olmak kimi konjonktürel meselelerin bizi asıl hedeflerimizden, vizyonumuzdan koparmasına izin veremeyiz. Vesayetin gücünü nasıl kırdıysak, darbecilerin önünü nasıl kestiysek ekonomik tetikçilere meydanı nasıl bırakmadıysak vatandaşımızı bugünkü sıkıntıların pençesinden kurtaracağız.

 

''FAİZ VE ENFLASYON PRANGASINI PARÇALAYIP ATACAĞIZ''

Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası hedefiyle hazırladığımız programı uyguluyoruz. Faiz prangasını da döviz kuru prangasını da enflasyon prangasını da parçalayıp atacağız. Dikkat ederseniz artık faiz tartışması gündemden önemli ölçüde düştü, döviz kuru da istikrara kavuştu, sırada enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek var.

Ekonomi programımızın birinci amacı insanlarımızı işsiz, aşsız, gelirsiz bırakmamaktır. Yani istihdamı güçlendirmek... Gelişmiş ülkelerin dahi ciddi saldırılar yaşadığı istihdamda biz salgında 3 milyon artış sağladık. Toplam istihdamı tarihimizde ilk defa 30 milyonun üzerine çıkardık. Ülkemizde çalışabilecek nüfusun neredeyse yarısı istihdam ediliyor.

 

''EKONOMİDE TARİHİN EN GÜÇLÜ DÖNEMİNE GİRİYORUZ''

Siz felaket senaryoları yazarak milletimizin moralini bozmaya, karamsarlık aşılamaya çalışanlara sakın ha bakmayın. Türkiye ekonomide tarihinin en güçlü dönemine girmektedir. Yaz aylarıyla birlikte bu tablonun olumlu etkilerini hep birlikte görmeye başlayacak, 2023'e de, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir siyasi ve ekonomik güçle gireceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın, yeter ki biz şu birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkalım. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet...''

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR