Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
29 MAYIS Pazar 04:56

Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak? İşte beklentiler...

Yurtiçi piyasalarda tüm dikkatler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası, 2022'nin ilk Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası faizi 14'te sabit tutmuştu. AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14'te sabit bırakılacağını tahmin ediyor. Deutsche Bank, Unicredit, Societe Generale gibi yabancı kurumlar da Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmeyeceğini düşünüyor.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-02-2022 10:14   Güncelleme : 17-02-2022 13:42
Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak? İşte beklentiler...

Küresel piyasalarda Fed'in para politikası patikasına ilişkin fiyatlamalar öne çıkarken yurtiçi piyasalarda dikkatler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına çevrildi.

Eylül ayında faiz indirimine başlayan Merkez Bankası, Eylül’den Aralık ayına kadar 500 baz puan indirerek politika faizini yüzde 19 seviyesinden yüzde 14’e kadar çekmişti. Ocak ayında agresif gevşeme döngüsüne ara veren TCMB'nin bugün yapılacak toplantıda da politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

Bloomberg HT'nin 20 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette medyan beklenti politika faizinin değişmeyerek yüzde 14'te bırakılması yönünde.

 

Ankete göre yıl sonu faiz beklentisi de yüzde 14 seviyesinde. En düşük tahmin veren kurum TCMB’nin yıl sonuna kadar politika faizini yüzde 9’a indirmesini, en yüksek tahmini paylaşan kurum ise yıl sonunda politika faizinin yüzde 22 seviyesinde oluşmasını bekliyor.

YABANCI KURUMLAR NE DİYOR?

Deutsche Bank, yayımladığı bir araştırma raporunda Merkez Bankası’nın politika faizini Şubat ayındaki toplantıda sabit bırakacağını fakat piyasa koşullarının TCMB’yi ilk çeyreğin sonlarına doğru faiz artırımına zorlayacağını düşündüklerini belirtti.

 

Unicredit, politika faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulmasını beklediğini ve Merkez Bankası’nın bu yıl faizleri daha da indirmeyi deneyebileceğini söyledi.

Societe Generale de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra ziyaretinde Türk lirasının istikrara kavuşmasına yaptığı vurgunun altını çizerek Merkez Bankası’nın politika faizini ve gelecek aylarda da bir faiz indirimi olmayacağını düşündüğünü dile getirdi.

YURT İÇİ DE 14 DEDİ

Anadolu Ajansı'nın Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararına ilişkin anketi sonuçlandı. Ankete katılan 24 ekonomistin tamamı politika faizinin yüzde 14'te sabit bırakılacağını öngörüyor.

 

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi değiştirilmeyerek yüzde 14'te sabit bırakılmıştı. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı da yüzde 14 oldu.

NEBATİ: FAİZ ARTIRIMI YAPILMAYACAK

Şubat ayının ilk haftasında Japonya'da yayınlanan Nikkei Asia'ya demeç veren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, uygulamaya koydukları ekonomi politikasından geri dönüş olmayacağını, faiz artırımı yapılmayacağını söyledi. Nebati, Türkiye'de enflasyonun nisan ayında yüzde 50'ye ulaşmadan tepe yapmasını ve Türk lirasının bu yıl istikrar kazanmasını beklediğini de ifade etti.

 

Türkiye'nin düşük faizi temel alan yeni ekonomik modelinin üretimi, istihdamı ve ihracatı artıracağını savunan Nebati, bu modelin Türkiye'nin cari işlemler açığı problemini çözeceğini ve liranın istikrar kazanmasına katkı vereceğini de vurguladı. Nebati, "Haziran 2023 seçimlerinde tek haneli enflasyonumuz olacak. Bu programı uygulamak için 18 aya ihtiyacım var ve geriye 17 ayımız kaldı" diye konuştu.

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR