Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
29 MAYIS Pazar 06:21

Kent Konseyinden : Özdiker çarşısıyla ilgili açıklama !!!

Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Adil Saraç, Selim Acar ve Vüstü Öcal ile birlikte Özdiker Çarşısının kamulaştırılması, tarihi Gümrük Hanın ortaya çıkarılması ve Haşimiye Meydanına kazandırılmasına yönelik çözüm önerilerini açıkladı.

Şanlıurfa Haberleri
Giriş Tarihi : 15-02-2022 14:12   Güncelleme : 16-02-2022 10:01
Kent Konseyinden : Özdiker çarşısıyla ilgili açıklama !!!

Kent Konseyi Başkanı Adil Saraç yaptığı açıklamada  Özdiker Çarşısının olduğu alan Hukuki çerçeveden incelendiğinde Cumhurbaşkanlığı tarafından 6 Ağustos 2020 tarih 2833 karar no ile acele kamulaştırma kararı ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin yetkilendirildiğini söyledi.

Bahse konu yapı alanda incelendiğinde turistik ve kültürel açıdan bölge ile direk organik bağının olmadığı, gerek satışı yapılan ürün çeşitliliği, gerek yapı tipolojisi bakımından turizme katkı sunan bir alan değil; tarihi yapıları gölgeleyen bir yapılaşma olduğu saptanmıştır.

Alan şehircilik açısından incelendiğinde; kamulaştırılıp meydan olarak tasarlanması durumunda Arasa Hamamı ve Gümrük Hanı gibi her kente nasip olmayan yapıların cephe aldığı bir kentsel kullanım alanı olarak, şehrin tarihine ve turizmine katkı sunacaktır.

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR