Özel
Giriş Tarihi : 13-01-2022 10:20   Güncelleme : 14-01-2022 16:10

MUHTEŞEM YERLEŞİM PLANI İLE DANİMARKA KOLONİ BAHÇELERİ !!!

Danimarka'nın başkenti Kopenhag, dünyanın en değerli turistik yerlerinden birinin başında geliyor. Danimarka, güzel antik mimari ve oksijeni bol bir cennet yeri. Danimarka’nın cennet köşesinden en dikkat çeken yer ise koloni bahçeleri.

MUHTEŞEM YERLEŞİM PLANI İLE DANİMARKA KOLONİ BAHÇELERİ !!!

Resmi olarak, 1778'den beri Danimarka'da koloni bahçeleri var, ancak 1800'lerin sonlarında endüstrileşme ve işçilerin kırsal alanlardan kalabalık şehirlere toplu göç etmeleri, biraz toprağı değerli bir meta haline getirdiğinden popülerlik kazandı. 

Yüzyılın başında, bu bahçe alanları, düşünceyi durdurmak, tembelliği caydırmak, aile hayatını güçlendirmek için tasarlanmış bir kentsel planlama yeniliği anlamına geliyordu. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında popülerlik, dünyanın diğer bölgelerindeki zafer bahçeleri gibi işlev gördüklerinde arttı. 

Bahçe partileri ve etkinlikler düzenleniyor

Koloni bahçelerinden en dikkat çekici olanı Brøndby Haveby’de bölgesinde bulunan dairesel bahçeler. Danimarka'nın başkenti Kophenag'da kurulan bu bahçe, kendi sebze ve meyvesini yetiştirmek isteyen ancak arazisi olmayanlara kiralanıyor.  Bölgede 284 bahçe evi bulunmakta. Her arazi parçası yaklaşık 400 m2 genişliğinde. Evlerin genişliği değişiyor ancak 50 m2’yi aşmıyor. Her yıl bahçe partileri ve müzik etkinlikleri düzenleniyor.  

Dünyanın birçok yerinde farklı şekillerde düzenlenen parklar, bahçeler ve evler bulunuyor. İnsan yapımı olan bu düzenler sayesinde şehirler ve ülkeler daha derli toplu görünüyor. Farklı bir yerleşim düzenine sahip olan ülkelerden biri de Danimarka. Danimarka’nın başkenti Kopenhag, kuş bakışı görünümüyle bir çiçeği andıran koloni bahçeleriyle oldukça dikkat çekiyor. Şimdi biz de bu farklı yerleşim düzenine bakalım. Danimarka’nın koloni bahçeleri bu düzeniyle birçok insanın yerleşmek istediği yer olabilir. İşte eşsiz düzeniyle koloni bahçeleri!

Bahçelerin düzeni rastgele değil bir plan doğrultusunda oluşturuldu

Koloni bahçelerinde yaşayanlar, kendilerine daha sosyal bir ortam yaratıyor

 

Şehrin gürültüsünden uzak durmak isteyenler içinse birebir

Bu harika bahçelere biraz da yukarıdan bakalım

İşte yukarıdan bakıldığında bir çiçeğin dallarını andıran koloni bahçeleri!

DANIMARKA KOPENHAG KOLONİ  BAHÇELERİ