Gündem
Giriş Tarihi : 11-01-2022 08:48   Güncelleme : 11-01-2022 18:49

Stokçuluk yapanın cezası arttı !!!

Stokçuluğa karşı caydırıcılığın arttırılması için bazı kanunlar değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla stokçuluk idari para cezasının alt sınırı 50 bin liradan 100 bin liraya çıkartıldı.

Stokçuluk yapanın cezası arttı !!!

Stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılmasını da içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre, darlık oluşturan, serbest rekabeti ve piyasa dengesini bozanlara uygulanan idari para cezasının alt ve üst sınırı yeniden belirlendi. Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un "ceza hükümleri" başlıklı maddesinde de değişiklik yapıldı.

İDARİ PARA CEZASI YENİDEN BELİRLENDİ

Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından piyasada darlık oluşturucu, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunanlara uygulanan idari para cezasının alt ve üst sınırı yeniden belirlendi. Caydırıcılığın artırılması amacıyla 50 bin lira olan alt sınır 100 bin liraya, 500 bin lira olan üst sınır ise 2 milyon liraya çıkarıldı.