Aktüel
Giriş Tarihi : 10-01-2022 10:31   Güncelleme : 10-01-2022 18:12

Kimlikte büyük kolaylık : İşte detaylar !!!

Kimlik kartlarında büyük kolaylık sağlayacak yeni dönem başlıyor. Bugün 50 ilde başlayacak olan kimliklere e-İmza yükleme işlemi, Ocak ayı sonunda 81 ilde aktif hale gelecek. e-İmzaların kimliklere yerleştirilmesi ile birçok işlem elektronik ortamda yapılabilecek, zaman ve maliyetten tasarruf sağlanacak.

Kimlikte büyük kolaylık : İşte detaylar !!!

İçişleri Bakanlığı, vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için birçok hizmeti peş peşe kullanıma sunuyor. Bunlardan sonuncusu ise kimlik kartlardaki yeni dönem ile başlayacak. Bugün 50 şehrin nüfus müdürlüklerinde başlayacak olan yükleme işlemi ile birlikte kimlik kartlarda e-İmza olacak, birçok işlem online ve güvenilir olarak halledilebilecek.

21 Eylül 2020 tarihinde başlatılan 'Hayat Kimliğinle Kolay' projesinin ikinci adımına geçildi. Buna göre; TC kimlik kartına e-İmza yüklenmesi işlemi nüfusmatikler aracılığıyla bugün 50 ilde başlayacak. Nüfusmatiklerde başlayan uygulama sonrası kısa sürede ülke genelinde nüfus müdürlüklerinde, tapu müdürlüklerinde ve bankalarda e-İmza yükleme işlemleri yapılabilecek.

Uygulama ile vatandaşlar yeni nesil kimlik kartını sürücü belgesi olarak kullanabilmenin yanı sıra e-İmza olarak da kullanabilme imkanına kavuşacak.

e-İmza yükleme işlemi Ocak ayı sonunda Tüm Türkiye'yi kapsayacak

ZAMAN VE MALİYETTEN TASARRUF EDİLECEK

e-İmza ile birlikte adli inceleme, kimlik tanıma ve kimlik doğrulama işlemleri hızlanacak ve güvenilirlik artacak.

Bankacılık, noter, sağlık, hukuk ve tapu gibi pek çok alanda elektronik ortam yoğun bir şekilde kullanılıyor ve e-İmza burada önemli bir yer tutuyor. e-İmza ile birlikte kırtasiyeciliğin azaltılması, hatasız işlem ve maliyet tasarrufu hedefleniyor.

Ayrıca e-İmza, ıslak imzaya nazaran kimliklendirme işlemlerinde son derece güvenilir bir araç olma özelliğine sahip. Vatandaşlar ellerinde hazır bulunan kimlik kartlarına e-İmza yüklemesi yaptıracağından kargo maliyetleri de ortadan kalkacak.

10 Ocak Pazartesi günü (bugün) kimliklere e-İmza yükleme işlemine başlanacak iller şöyle;

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak.