Genel
Giriş Tarihi : 03-01-2022 15:56   Güncelleme : 04-01-2022 09:11

Kabine toplandı: Gündem ekonomi ve koronavirüs

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon verileri ışığında belirlenen memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 oranında zam yapılması bekleniyor.

Kabine toplandı: Gündem ekonomi ve koronavirüs

Yılın ilk Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Saat 16.25'te Külliye’de başlayan toplantının ana gündem maddesi, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam olacak. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri ışığında, kabine toplantısından memur ve emekli maaşlarında yüzde 30 oranında zam yapılması konusunda bir karar çıkması bekleniyor.

YENİ TEDBİRLER MASADA
Yeni ekonomi modeli kapsamında alınan kararların yansımalarının da masaya yatırılacağı toplantıda, dolar başta olmak üzere dövizi düşüren adımların ardından alınacak yeni tedbirler değerlendirilecek. Yine, 3600 ek gösterge konusunda yapılan çalışmaların da kabinenin gündemine geleceği ifade ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge için hazırlanacak düzenlemenin yeni yılın başında Meclis’e gönderileceğini açıklamıştı. Fahiş fiyatlara karşı alınan ve alınması gereken tedbirler de masadaki bir diğer başlık olacak.

BAKAN KOCA YENİ VERİLERİ PAYLAŞACAK
Omicron varyantıyla birlikte artışa geçen vaka sayıları da kabinenin gündeminde olacak ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili olarak son Bilim Kurulu toplantısı verilerini de Kabine üyeleriyle paylaşacak. Toplantıda, söz konusu vaka sayılarındaki bu artışın hastaneye yatış, yoğun bakım ve entübe sayılarına nasıl yansıdığı ele alınacak. Bu çerçevede, mevcut tedbirler gözden geçirilecek ve yeni önlemlerin alınıp alınmayacağı değerlendirilecek. Ayrıca, yerli aşı TURCOVAC uygulamasındaki son durum da gündeme gelecek başlıklar arasında yer alıyor.

 

Toplantının bir konusu da barınaklara yerleştirilen sokak hayvanları olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan “39 belediyemize sesleniyorum; hayvan barınaklarını ihmal etmeyiniz” talimatını vermişti. Konuyla ilgili hem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un hem de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bir sunum yapması planlanıyor. Toplantıda, barınakların durumunun yeterli olup olmadığı değerlendirilerek, bu konuda alınması gereken önlemlerle ilgili kararların çıkması da bekleniyor.

YASAMA ÇALIŞMALARI
TBMM, yarın yoğun bir gündemle mesaiye başlayacak. Ekonomiden yargıya, sağlıktan eğitime kadar toplumun her kesimini ilgilendiren birçok alanda yeni düzenlemeler hayata geçirilecek. Bu kapsamda, Kabine toplantısında yeni yılda Meclis gündeme gelecek konularla ilgili de değerlendirmelerin yapılması bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak ; 

türkiyegazetesi