Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-12-2021 13:52   Güncelleme : 31-12-2021 10:52

Bitcoin kritik seviyeye düştü : Moraller bozuldu !!!

Kripto para piyasaları dar banttan bir türlü çıkamıyor. 2020 yılının büyük bir kısmını yükselişle geçirdikten sonra 2021 yılında 70 bin dolara ulaşan lider kripto para birimi Bitcoin, sert düşüşüne devam ediyor. Düşüşteki en büyük nedenler ise Fed'in faiz hamlesinin beklenmesi, küresel enflasyon, İran'ın kripto para madenciliğini yasaklaması gösteriliyor.

Bitcoin kritik seviyeye düştü : Moraller bozuldu !!!

Kripto para birimleri değer kaybetmeye devam ediyor. Yıl sonunun gelmesiyle tüm dünya genelinde nakite geçme alışkanlığı bu yılda devam ediyor. Piyasalardaki nakite geçme durumu ise kripto para birimlerinde düşüşe sebep oluyor. 

SERT DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR 

Lider kripto para birimi Bitcoin’de düşüş devam ediyor. Ayı piyasasına giren Bitcoin, bir türlü istediği yükselişi yakalayamadı. Kasım ayında 69 bin doları gören Bitcoin, 45 bin dolara kadar geriledi. Bitcoin, 2021 yılına 29 bin 132 dolardan başlamıştı. Bugün geldiğimiz noktada 46 bin Dolar seviyesinde işlem görüyor. Böylece sene başından bu yana yüzde 58 oranında kazandırmış oldu

 

MADENCİLİK SORUNU GÜNDEMDE 

İran'ın enerji ihtiyacını karşılamak için kripto para madenciliğini bir süreliğine yasaklaması, Çin'in kripto paralara karşı verdiği savaş, Fed'in faiz artırma ihtimali, küresel enflasyona karşı merkez bankalarının attığı adımlar, dünya genelinde kripto paralara karşı para piyasası otoritelerinin regülasyon çalışmalarına ek olarak yıl sonunun gelmesi ve noel tatilinin de başlamasıyla birlikte kripto para piyasalarındaki rehavet arttı.

 

AYILAR DÜŞÜŞE SEBEP OLUYOR 

Bitcoin boğaları bu hafta alıma yönelerek bir anlık da olsa 52 bin dolar seviyelerini gösterse de ayılar yine hakimiyeti ele alarak kazançları silmeyi başardı. Boğalar 45 bin dolar desteğine gerilediğinde alım yönünde baskın olmaya çalışsa da yeterli ivme kazanılamıyor.

Ayıların ele geçirdiği piyasada destek noktaları çalışmaya başlıyor. Boğaların savunma mekanizmalarını uzun süredir kıran ayılar aşağı yönlü desteklerin çalışmasına sebep oluyorlar.

 

AYI PİYASASI NEDİR? 

Bir finansal ürünün ayı piyasasına girdiğini söylemek için, öncelikle ana trendin aşağı yönlü (düşüş trendi) olması gerekmektedir. Bununla birlikte eğer bir önceki tepe seviyesinden yüzde 20 aşağı yönlü bir hareket olması gerekmektedir.

 

45 BİN DOLARA DÜŞTÜ 

Lider kripto para birimi Bitcoin güne 47 bin 366 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 45 bin 976 dolar, en yüksek de 47 bin 474 dolar seviyesini gördü. Saat 10:00 itibarıyla Bitcoin 46 bin 949 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

 

ETHEREUM DA DÜŞÜYOR 

Kasım ayında 5 bin dolara yaklaşan Ethereum da kayba yöneldi. Tarihi zirvesinden yüzde 45'e yakın uzaklaşmış olan Ethereum güne 3747 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 3588 dolar, en yüksek de 3749 dolar seviyesini gördü. Saat 10:00 itibarıyla Ethereum 3701 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Şaka olarak ortaya çıkan ve sonrasında finansal değere ulaşan Dogecoin ve Shiba Inu de değer kaybına yöneldi. Dogecoin yüzde 2 oranında düşüşle 0.16 dolar, Shiba Inu ise yüzde 3'e yakın kayıpla 0.00003355 dolar seviyesinde bulunuyor.