Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-12-2021 17:44   Güncelleme : 20-12-2021 16:04

Erdoğan açıklama : "Ezdirmeyeceğim"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faize karşı olduğunu yineleyerek “Eninde sonunda biz bu enflasyonu göreve geldiğimde nasıl düşürdüysek, o zaman 4 puana kadar indirdik, yine düşüreceğiz. Ben vatandaşımı faize ezdirmeyeceğim" dedi.

 Erdoğan açıklama   :

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Türkiye-Afrika Zirvesi kapsamında Türkiye’de eğitim gören Afrikalı gençlerle buluştu.

Buluşmada Erdoğan’a Türkiye'nin ekonomik mücadelesine ilişkin bir soru yöneltildi.

Soruyu "Gerçekten ekonomik kurtuluş savaşı mücadelemizi başarılı bir şekilde sürdürüyoruz" diyerek yanıtlamaya başlayan Erdoğan, asgari ücrete yaptıkları zammı hatırlattı. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Açıkladığımız 4 bin 250 lira ile halkımız inanıyorum ki iktidarın ne denli halkının yanında olduğunu böylece görmüş oldu. Bir diğer açıklanan karar daha var. O da faizin özellikle yüz baz puan tekrar düşürülmüş olması. Tabii muhalefet ve malum çevreler bizim faizdeki bu tür kararlılığımızı asla kabullenemiyorlar. Ama ben de Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak faize karşı olduğumu bu göreve geldiğimden beri hep söyledim. Çünkü faiz zengini daha zengin yapar, fakiri daha fakir yapar. Eninde sonunda biz bu enflasyonu göreve geldiğimde nasıl düşürdüysek, o zaman 4 puana kadar indirdik, yine düşüreceğiz. Ama ben vatandaşımı faize ezdirmeyeceğim."

Kısa zamanda enflasyonun aşağı inmeye başlayacağını belirten Erdoğan, "faizin sebep, enflasyonun netice" olduğunu açıklamasını tekrarladı.