Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-12-2021 12:51   Güncelleme : 17-12-2021 16:53

Emekliye yapılacak zam oranı belli oldu !!!

Emekliye yapılacak zam oranı belli oldu !!!

Türkiye Gazetesi yazarı Cem Küçük, emeklilere yapılacak zam oranıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile gerçekleştirdiği 'Emeklilere yapılacak zam oranı' ile ilgili görüşmesinin detaylarını TGRT Haber ekranlarında yayınlanan Günaydın Türkiye programında paylaşan Cem Küçük, emekli aylığında en az yüzde 30 zam yapılacağını belirtti.

Asgari ücretin açıklamasının ardından milyonlarca emekli, maaşlarında yapılacak olan zam oranını merakla bekliyordu. Hafta içi her gün TGRT Haber’de yayınlanan "Cem Küçük ile Günaydın Türkiye" programında Cem Küçük’ten emeklilere yapılacak zam oranına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

CEM KÜÇÜK’TEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA 

"Günaydın Türkiye" programının sunucusu ve Türkiye Gazetesi yazarı Cem Küçük, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile gerçekleştirdiği görüşmede Bilgin’e “Emeklilere yüzde 30-40 oranında zam olur mu?” şeklinde yönelttiği soruya Bilgin'in "Sözleşmemizde enflasyon farkı verilir diye yazılmıştı. Bunu dikkate alan fakat bugünkü ekonomik durumu gözeten bir orandan değerlendirilecektir denile bilir” ifadeleri ile cevap verdiğini aktardı.

 

“EN AZ YÜZDE 30 ZAM” 

Bilgin'in “Yüzde 30-40 olur mu? En düşük emekli aylığında daha yüksek diğerlerinde daha dengeli olmak üzere farklılık gösterebilir” ifadelerini de kullandığını belirten ve açıklamalarını değerlendiren Cem Küçük, “ Sayın bakanımızla konuşmamızdan anladığım kadarıyla, enflasyon farkları dâhil olmak üzere en az yüzde 30 zam gelecek” dedi.

 

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK? 

2022 Ocak zammının ardından “Emekli maaşı ne kadar olacak” sorusu gündeme gelmeye başladı. En yüksek aylık 7 bin 492 liradan 8 bin 277 liraya çıkacak. Yüzde 10.48 artışla en düşük aylık, Bağ- Kur tarım emeklilerinde bin 867 liradan 2 bin 63 liraya, esnaf emeklilerinde 2 bin 350 liradan 2 bin 596 liraya yükselecek.

SSK'lılarda ise en düşük aylık, 2000'den önce emekli olanlarda 2 bin 624 liradan 2 bin 899 liraya, 2000'den sonra emekli olanlarda bin 626 liradan bin 797 liraya çıkacak. Aralık enflasyonuna göre zam oranı artabilecek. Aralık ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından, emekli maaşları 3 Ocak 2022'de belli olacak.

Aralık ayı enflasyon oranlarının netleşmesinin ardından belli olacak emekli maaşı zamlarıyla ilgili, enflasyon oranlarıyla birlikte bazı öngörüler de bulunuluyor.