Genel
Giriş Tarihi : 10-12-2021 13:28   Güncelleme : 12-12-2021 01:44

STK'LARDAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI !!!

Şanlıurfa'da bulunan STK ve Platformlardan 10 Aralık İnsan Hakları Haftasıyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

STK'LARDAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI !!!

Şanlıurfa İnsan Hakları Derneği, Özgürlük için Hukukçular Derneği ve Urfa Emek ve Demokrasi Platformu 10 Aralık İnsan Hakları Haftası dolaysıyla basın açıklaması düzenledi. Açıklama Rabia Meydanında gerçekleşirken açıklamayı ise Şanlıurfa İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Müslüm Saraçoğlu yaptı.

“İNSAN HAKLARININ KABUL EDİLİŞİNİN 73. YILINDAYIZ”

Müslüm Saraçoğlu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 73. yılındayız. Covid-19 pandemisinin yol açtığı siyasal, sosyal, ekonomik, etik vb. boyutları olan küresel krizin etkileri hala devam ediyor. Bu koşullarda İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde belirtildiği gibi barış, adalet, eşitlik, özgürlük ve insan onurunun korunmasını ve bunları güvence altına alacak demokrasi mücadelesinin verilmesini savunmaya devam ediyoruz. Çünkü insanlığın varoluşunu tehdit eden bu küresel krizden çıkışın tek yolu söz konusu değerlere sahip çıkmaktır.

“2016 YILINDAN BU YANA BİR ARTIŞ GÖRÜLMESİ ENDİŞE VERİCİDİR

Yakın tarihimizin en utanç verici insan hakları ihlallerinden biri olan insanlığa karşı suç niteliğindeki zorla kaçırma/kaybetme vakalarında OHAL’in ilan edildiği 2016 yılından bu yana yeniden bir artış görülmesi ve bu tür vakaların 2021’de de yaşanması son derece endişe vericidir.

“İNSAN KAÇAKÇILARI TARAFINDAN ÖLÜME SÜRÜKLENDİLER

”Artık Türkiye toplumunun bir parçası, asli unsuru haline gelen sığınmacı/mülteci/göçmenler, hala her türlü ayrımcılığa ve istismara, nefret söylemine ve ekonomik sömürüye yoğun bir şekilde maruz kalıyorlar. 2021 yılında kolluk güçlerinin, sivil kişilerin ırkçı ve nefret içerikli şiddetine maruz kalan sığınmacı ve mülteciler yaşamlarını yitirdiler. İnsan kaçakçıları tarafından ölüme sürüklendiler. Salgının fiziksel, ruhsal, sosyal ve ekonomik tüm sonuçlarını en ağır bir şekilde yaşayan sığınmacı ve mülteciler, ne yazık ki toplumumuz açısından görmezden gelinen, hatta gözden çıkarılan hayatlar oldular.

“SAVAŞA KARŞI BARIŞ HAKKIMIZI SAVUNUYORUZ”

Son söz olarak; var oluş nedenleri hak ihlallerinin son bulduğu, adalet, barış ve demokrasinin tesis edildiği bir ülke ve dünyaya ulaşmak olan bizler, dün olduğu gibi bundan sonra da tüm zorluklara karşın ihlalleri belgeleyip, raporlayarak görünür kılmaya, böylelikle önlemeye, cezasızlıkla mücadele etmeye ve insan haklarına saygıyı yükseltmeye devam edeceğiz. Görüyoruz, Susmuyoruz, Mücadele Ediyoruz... İnsan Haklarıyla İnsandır… Ekonomik Krize Karşı Ekonomik ve Sosyal Haklarımızı, Covid-19 Pandemi Koşullarında Sağlıklı Yaşam Hakkımızı, Savaşa Karşı Barış Hakkımızı Savunuyoruz…