Tarım
Giriş Tarihi : 28-11-2021 10:51   Güncelleme : 28-11-2021 12:55

Buğday fiyatları yeniden 9 yılın zirvesine tırmandı

Gösterge buğday vadeli kontratları Chicago piyasasında, yoğun yağışların doğu Avustralya’da hasadı olumsuz etkilemesi ve bunun sonucu dünyada kaliteli tahıl darlığının yaşandığı bir dönemde yüksek proteinli buğday arzının azalması ile birlikte yeni bir dokuz yıllık zirve daha yaptı.

Buğday fiyatları yeniden 9 yılın zirvesine tırmandı

Ekmekten kek, pizza ve simite, geniş bir yelpazede gıda ürününün imalinde kullanılan küresel bir ana madde niteliğindeki buğdayın fiyatı, Kanada ve ABD’deki kuraklık ve Rusya’da tahıl ihracatına getirilen vergilerin arzı azaltması sonucu, geçen yılın Haziran ayından bu yana yaklaşık yüzde 80 yükseldi.

Vadeli buğday kontratları son 13 günün 11’inde yükseldi ve şimdi teknik olarak, 14 günlük RSI göstergesine göre aşırı alım bölgesinde bulunuyor.

Avustralya’da ekim alanlarında hasara yol açan La Nina bağlantılı yağışların yanında, sel baskınları Kanada’dan sevkiyatı ve ABD’de kış dönemi buğdayının kalitesini olumsuz etkiliyor. Bazı yatırımcılar, enflasyona karşı hedge amacıyla emtia satın alıyor ve bu durum hammadde fiyatlarının artmasına yardımcı oluyor.

Doğu Avustralya’da yağışların bu hafta hasadı olumsuz etkilemeye devam etmesi ile birlikte, bu bölgede mahsul için rahatlamaya yol açacak fazla bir gelişme olmuyor. Diğer piyasalarda, kanola fiyatları, yoğun kuraklığın en büyük üretici konumundaki Kanada’da üretimi yüzde 30’dan fazla düşürmesinin ve sellerin sevkiyatı olumsuz etkilemesinin ardından rekor seviyeler yakınında seyrediyor.