Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-11-2021 09:34   Güncelleme : 26-11-2021 09:59

ASGARİ ÜCRET İÇİN ÜÇ KALEM BAZ ALINIP MASAYA OTURULACAK !!!

İşçi tarafı asgari ücret masasına üç ücret talebi ile oturacak. Önceki yıllarda tek bir rakam üzerinde sürdürülen pazarlıklarda bu yıl üç ayrı başlık altında üç ayrı ücret talebinde bulunulacak.

ASGARİ ÜCRET İÇİN ÜÇ KALEM BAZ ALINIP MASAYA OTURULACAK !!!

Asgari ücret görüşmelerine sayılı günler kala, işçi cephesi pazarlık sürecine süratle hazırlanıyor. İşçi konfederasyonları bu yıl tek bir rakam sunmak yerine hazırladıkları üç başlık ile ücret artışı talebinde bulunacak. 8 milyona yakın asgari ücretlinin artan döviz kurları ve enflasyon karşısında kaybettikleri gelirlerinin telafi edilmesi pazarlığı yapılacak.

 

İşçi cephesinin ilk pazarlık maddesi, asgari ücretlinin bir yılda eriyen gelirini telafi etmek olacak. Yapılan araştırmalar da asgari ücretlinin 2021 yılındaki ücreti bir önceki yıla göre geliri artan enflasyon nedeniyle 761 TL kayba uğradı. Bu rakamı masada hükümete ve işverene sunacak olan işçi cephesi, ilk zam kaleminde bu kaybın telafi edilmesini isteyecek.

 

VERGİ VE KESİNTİLERİN GERİ ÖDENMESİ İSTENECEK

Masada talep edilecek bir diğer başlık ise vergi dilimi olacak. İşçi konfederasyonları brüt asgari ücretten 2021 yılında yapılan 750 TL’den fazla vergi ve kesintinin de 2022 yılı için asgari ücretlinin maaşına yansıtılmasını isteyecek. Ayrıca asgari ücretin net olarak ödenmesini de isteyecek olan işçi tarafı, asgari ücretliye bütçeden sosyal güvenlik prim desteği sağlanmasını ve ücretlerde uygulanan vergi diliminin ise yüzde 10’da sabitlenmesini talep edecek.