TARIM
Giriş Tarihi : 22-10-2021 16:42   Güncelleme : 26-10-2021 15:56

(TİKA) 90 ton sertifikalı tohum dağıtımı yaptı !!!

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ( Tika ), terörden arındırılan Fırat Kalkanı ve Şanlıurfa sınırları karşısında bulunan Barış Pınarı Harekatı bölgelerinde tarımsal üretimin desteklenmesi amacıyla çiftçilere toplam 90 ton sertifikalı buğday tohumu dağıtımı yaptı.

 (TİKA) 90 ton sertifikalı tohum dağıtımı yaptı !!!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından 2020'de yayımlanan Suriye raporuna göre, çatışma, yerinden edilme, geri dönüşler ve tarımsal altyapının tahrip edilmesi Suriyelilerin geçim kaynaklarını ve gıda güvenliğini ciddi şekilde etkiledi.

Geniş buğday ekim alanına sahip Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı Harekatı bölgelerindeki kaliteli tohumun eksikliğini gidermek ve bölgedeki tarım alanına katkı sağlamak amacıyla TİKA kolları sıvadı.

TİKA, bu amaçla Şanlıurfa ve Kilis'deki il tarım ve orman müdürlüklerinin iş birliği ve koordinesinde sertifikalı tohum dağıtım projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında,Şanlıurfa sınırları karşısında bulunan  Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki Tel Abyad ve Rasulayn ilçelerinde 60 ton, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Mare, Aktarin, Çobanbey ve Azez bölgelerinde 30 ton olmak üzere toplam 90 ton buğday tohumu çiftçilere dağıtıldı.

"Çiftçiler olarak projeden çok memnunuz"

Çobanbey beldesindeki çiftçilerden Ahmed Osman,yaptığı açıklamada, bölgede hayatın normalleşmesi için atılan adımlar sonrası Türkiye'den Çobanbey'e döndüğünü belirterek, üretim yapıp geçimini sağlayabildiğini söyledi.

Hayata geçirilen projenin devam etmesini dileyen Osman, "Çiftçiler olarak projeden çok memnunuz. Türkiye'ye çok teşekkür ederiz." dedi.