Genel
Giriş Tarihi : 21-10-2021 16:54   Güncelleme : 22-10-2021 16:02

YAPILANDIRMA TAKSİTLERİNİN SON GÜNÜ YAKLAŞTI !!!

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamındaki borçların ilk taksit ödemesi için verilen süre 1 Kasım Pazartesi günü sona erecek.

YAPILANDIRMA TAKSİTLERİNİN SON GÜNÜ YAKLAŞTI !!!

Şanlıurfa Vergi Dairesi başkanlığından yapılan açıklamada, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçların ilk taksit ödemesi için verilen sürenin 1 Kasım Pazartesi günü sona ereceği hatırlatıldı.

Açıklamada, kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam edilmesi için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerektiği belirtildi.


Şanlıurfa Vergi Dairesi BaşkanıSeyit Tekin yaptığı açıklamada; “7326 sayılı yasa kapsamında borçlarını yapılandıran vatandaşlar yapılandırılan borçlarını tercihlerine göre peşin veya taksitler halinde ödeyebilmektedir.

Kanun kapsamında;
• Peşin ödemeler ve birinci taksit ödemeleri için son gün 1 Kasım 2021 olarak belirlendi.
• İkinci taksitin de 30 Kasım 2021'e kadar ödenmesi gerekiyor.
Vergi Dairesi Başkanı Seyit Tekin, Peşin ödemenin tercih edilmesinin önemli avantajlar sağladığını belirterek “ Peşin ödemenin tercih edilmesi durumunda trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarında % 25 indirim, gecikme zammı ve faiz yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından ise %90 gibi bir indirimin olduğunu, ayrıca 7326 sayılı yasanın 5. maddesi kapsamında Matrah veya vergi artırımı sonucunda tahakkuk eden vergilerin tamamının ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin olarak ödenmesi durumunda bu madde gereğince artırılan vergilerden %10 indirim yapıldığını dolayısıyla bu imkanlardan yararlanmanın mükellef lehine borç yükünü önemli oranda azaltacağını” belirtti. Hatırlatılması gereken diğer en önemli hususun ise Taksitli seçeneğin tercih edilmesi durumunda İlk iki taksitin mutlaka süresinde ve tam olarak ödenmek şartıyla yasanın getirdiği fırsatlardan yararlanmaya devam edileceğinin altını çizdi.

Tekin, Bu kapsamda vatandaşların yapılandırılan borçlarını iş ve işlemlerde yoğunluk ve yavaşlamalara sebebiyet vermeden ödemeleri, son günlere bırakmamaları çağrısını bir kez daha yazılı ve görsel basınımız aracılığıyla hatırlatmak istediğini belirtti. Daha öncede yazılı ve görsel basın dahil bir çok platformda devamlı surette paylaşılan ve önem arz eden şu hususun tekrar vurgulanmasının önemli olduğuna değinen Tekin, pandemi tedbirlerine - sosyal mesafe- maske - hijyen kuralına- riayet etmenin vatandaşımız ve personelimiz için hayati önem taşıdığını söyledi. Vergi Dairesi Başkanı Seyit Tekin, taksitli ve peşin ödemelerle ilgili getirilen kolaylıkları da hatırlatarak “Yapılacak ödemelerin korona virüs (covid -19) salgını nedeniyle vergi dairelerine ve bankaya gitmeden ödenebileceğini, Dolayısıyla ödeme/tahsilatın vergi dairesi, banka ve PTT’ye gitmeden elektronik ortamda banka hesabından havale şeklinde yapılabileceği gibi, Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi www.gib.gov.tr üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi ve Dijital Ödeme Noktasından vergi tahsiline yetkili bankaların banka kartları ve kredi kartı kullanılarak kolaylıkla yapılabileceğini, peşin ve ilk taksit ödemelerinin 01 Kasım 2021 Pazartesi günü bitimine kadar yapılması gerektiğini açıkladı.