Özel
Giriş Tarihi : 15-09-2021 09:59   Güncelleme : 18-09-2021 22:30

KARAGÜL YAĞININ KİLOSU DUDAK UÇUKLATTI ; 80 BİN DOLAR !!!

Şanlıurfa Halfeti'de yetişen karagülün yağının kilosu 80 bin dolara satılıyor. Dünyada sadece Halfeti de yetişiyor

KARAGÜL YAĞININ KİLOSU DUDAK UÇUKLATTI ; 80 BİN DOLAR  !!!

Karagül, Halfeti'ye özgü bir gül. Sadece Halfeti'nin havasını ve toprağını seviyor, dünyada sadece Halfeti'de yetişiyor.

Türkiye'nin dört bir yanında yetiştirmek için denemeler yapılan karagül sadece Şanlıurfa Halfeti'de siyah rengini aldı. Kolonyası, kremi, reçeli, çikolotası ve yağı yapılan karagülün yağının kilosu 80 bin dolardan satılıyor.

 

SİZİN İÇİN DETAYLI ARAŞTIRMASINI YAPTIK İŞTE DETAYLAR ; 

Peki Halfeti'de Açan Karagül'ün Özellikleri Nelerdir?
 

Güllerin birçok rengi vardır. En çok açan gül rengi ise; sevginin rengi olan kırmızıdır. Güllerin, beyazı, kırmızısı, pembesi, mavisi ve daha niceleri vardır. Muhteşem kokuları olan güller, hiç karamsarlığın rengi olan siyah açar mı? Çoğumuzun daha yeni yeni öğrendiği, dünya üzerinde bir tek Halfeti yöresinde açan Siyah gül diğer güller gibi midir? Eğer siyah gül biri size veriyorsa bu ne anlama geliyor. İşte siyah gül hakkındaki bilgiler.

Karagül Çiçeği NedirÖzellikleri Nelerdir ?

Karagül dünya üzerinde sadece Halfeti üzerinde yetişen bir gül çeşitidir. Bölgede bulunan mikro klima iklimi sayesinde sadece burada yetişiyor. Güzelliğiyle, tarihiyle baş döndüren Halfeti, Karagül’ü sayesinde de büyük bir ilgi görüyor. Halfeti’de çekilen Karagül dizisi adını burada yetişen siyah güllerden alır.

Karagül, genellikle gonca halindeyken siyah renktedir, açıldıkça ise koyu kırmızıya dönüşür. Ancak bu bölgede açtıktan sonra da rengini koruyan karagül çeşididir. Halfeti bölgesinde yetiştirilen bu karagül çiçeği, diğer bölgelerde çıkarıldığı zaman renk değiştiriyor. Tohumu alıp başka bölgelere atıldığı zaman kırmızı renkte gül oluyor.

Karagül diğer güllere kıyasla daha bodur yetişir. Yarı katmerli ve kokulu olan bu gül, mevsim olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açar. Karagül’ün 1-1,5 metre yüksekliğinde bir çalı çiçeği, 6-7 cm. çapında olmaktadır.

Karagülün Anlamı ;

Siyah; matemin, hüznün ve karamsarlığın rengidir. Eğer biri size karagül vermişse o bu anlama geliyor; “Sen benim hayatımsın, bu hayat seninle var. Senin varlığın bana hayat veriyor, eğer hayatımdan çıkarsan ölürüm” Halfeti’nin Kara Gül’ü olarak bilinen, Mezopotamya’nın sümbülü, Güllerin Efendisi, Arap Gelini ve Arap Güzeli olarak da adlandırılıyor.

Eğer bir gün yolunuz Halfeti’ye düşerse, baraj’da bulunan teknelerle Rumkale, Savaşan Köy gibi batık şehirleri de yakından görünüz. Halfeti bir kültür diyarıdır. Her karış toprağında asırlar önce yaşanmış tarihi kalıntılar mevcuttur. Bu yöreye gittiğiniz zaman mistik havayı ciğerlerinize kadar hissedeceksiniz.