Dünya
Giriş Tarihi : 14-09-2021 14:16   Güncelleme : 14-09-2021 21:50

BM'NİN NEW YORK'TAKİ YERLEŞKESİNE GÖBEKLİTEPE'DEKİ DİKİLİTAŞLARIN REPLİKASI EKLENDİ !!!

Birleşmiş Milletler'in New York'taki yerleşkesi, 12 bin yıllık mirası olan Göbeklitepe'deki dikilitaşların replikasına kalıcı olarak ev sahipliği yapacak.

BM'NİN NEW YORK'TAKİ YERLEŞKESİNE GÖBEKLİTEPE'DEKİ DİKİLİTAŞLARIN REPLİKASI EKLENDİ !!!

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığının ortak çalışmasıyla yürütülen, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne 2018'de kaydedilen Göbeklitepe'yi temsilen, alanda bulunan T formlu P18 dikilitaşının 1/2 oranında küçültülmüş kopyası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla BM binasının bahçesinde sergilenmeye başlanacak.

 

Replika eser, Göbeklitepe'deki tüm dikilitaşlarda olduğu gibi, bölgede " Şanlıurfa taşı" olarak bilinen kireç taşından, kendisi de Şanlıurfalı olan arkeolog ve heykeltraş Ahmet Demirtaş ve ekibince yaklaşık 2 ayda yontuldu.

Dikilaş replikasının BM bahçesine montajına dün başlanırken, montaj ve peyzaj düzenlemesinin 18 Eylül'de tamamlanması planlanıyor. P18 Dikilitaşı replikasının açılışının, BM Genel Kurul sürecinde, 19-23 Eylül arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla yapılması bekleniyor.