TARIM
Giriş Tarihi : 09-09-2021 08:31   Güncelleme : 10-09-2021 15:05

Şanlıurfa’da çiftçilere yönelik “Fıstıkta sararma ve kuruma” eğitimi verildi.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlığı, Gap Tarımsal Araştırma Enstitü müdürlüğü ve Gap Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı iş birliğiyle çiftçilere yönelik “Fıstıkta sararma ve kuruma” eğitimi verildi.

Şanlıurfa’da çiftçilere yönelik “Fıstıkta sararma ve kuruma”  eğitimi verildi.

Şanlıurfa Ziraat Odası konferans salonunda düzenlenen eğitme Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Karaköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Şeyhanlı, Haliliye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Demir, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Sait Ardan, Mühendisler Odası Başkanı Abdullah Melik, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Derneği Genel Başkanı Mahmut Kaytan, kentte görev yapan tarım danışmanları, muhtarlar ve çok sayıda çiftçi katıldı.

BİLGİ KİRLİLİĞİ MEVCUT'

Gerçekleştirilen eğitim hakkında konuşan GAPTEAM meyve Hastalıkları Uzmanı Şahin Merdan Türkölmez, yaptığı açıklamada şunları kaydetti :

“Son süreçte fıstıkla ilgili bilgi kirliliği mevcut. Fıstıkta yaşanan kurumalar besin yoksunluğundan mı, böceklerden mi yoksa hastalık etmenlerinden mi kaynaklandığını ayırt etmek için böyle bir eğitim verme zorunluluğu gördük. Fıstık ağaçlarına zarar veren sitoplazmanın belirtileri nelerdir. Fıstıkta kendini nasıl belli eder bu konular üzerinde katılımcılar bilgi aktardık. Çiftçilerin doğru bildiği yanlışlar, bizim de yanlış bildiğimiz doğruları paylaştık.”