Aktüel
Giriş Tarihi : 21-05-2021 11:56   Güncelleme : 21-05-2021 11:56

Kapanma Sonrası Urfa’da Yoğunluk

81 ilde uygulanan tam kapanmanın sona ermesiyle Şanlıurfa'da esnafın yüzü güldü. Birçok esnaf uzun bir aradan sonra iş yerlerini açtı

 Kapanma Sonrası Urfa’da Yoğunluk

Korona virüs salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00'da başlayan "tam kapanma" dönemi, saat 05.00 itibariyle sona erdi. Kentteki esnaf sabah saatlerinde iş yerlerini açtı. Vatandaşların sokağa çıkmasıyla yaya ve araç yoğunluğu yaşandı. Urfa’daki iş yerlerinin çoğu açılırken, vatandaşlar çarşıya çıkarak alışveriş yaptı.

Şanlıurfa'da normalleşme süreci başlarken 17 gün uygulanan tam kapanmanın kaldırılmasıyla halk kendini sokağa attı. 17 gün sonra Özelikle kuaför, giyim, ayakkabı, zücaciye, hediyelik eşya, kozmetik gibi dükkanlarını açan esnafın ise yüzünü güldürdü.

Tarihi, doğal güzellikler Peygamberler şehri olarak alınan Şanlıurfa'nın Haşimiye ve Balıklıgöl platosundan bulunan esnaf iş yerlerini açmanın mutluluğunu yaşadı.

Haşimiye bölgesinde bulunan esnaf ise, tam kapanmanın ardından çarşımızda biraz hareketlilik başladı. Ziyaretçileri görmeye başladık. İnşallah önümüzdeki haftalarda tam normalleşme başlar da daha çok yabancı turistin gelmesini bekliyoruz diye konuştular.

17 günlük tam kapanma sonrası Şanlıurfa’da kuaför ve berberlerde yoğunluk yaşandı. Salgın nedeniyle yoğunluğu engellemek isteyen esnaf ise randevu sistemiyle müşteri almaya başladı.

“YOĞUNLUĞU RANDEVU SİSTEMİYLE AZALDIK”

Kuaför Bünyamin Bağmancı: “17 günlük tam kapanmanın sona ermesiyle işyerimizde yoğunluk başladı bizde salgın nedeniyle yoğunluğu engellemek için müşterilerimizi randevu sistemiyle almaya başladık bununla birlikte yoğunluğu engellemiş olduk” dedi.

HAFTA İÇİ 21.00'DEN 05.00'E KADAR KISITLAMA DE VAM EDECEK

1 Haziran'a kadar devam edecek kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00-05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00'den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00'te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

KISITLAMA GÜNLERİNDE VE SAATLERİNDE SEYAHAT KISITLAMASI OLACAK

Kademeli normalleşme ile ilgili gönderilen genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat kısıtlaması da devam edecek.

RESTORANLAR GEL - AL VE PAKET SERVİS YAPACAK

Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi), hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servisi yapabilecek. Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis, şeklinde faaliyet gösterebilecekler.