Aktüel
Giriş Tarihi : 30-01-2021 17:14   Güncelleme : 30-01-2021 17:14

FAHİŞ FİYAT İÇİN ÖNGÖRÜLEN SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK ?

Gıda Komitesi'nin toplantısı sonucu 3 bakanlığın ortak onayıyla hayata geçirilecek "Erken Uyarı Sistemi'nde" tarladan etiket fiyatına varan tüm aşamalar kayıt altına tutulacak.

FAHİŞ FİYAT İÇİN ÖNGÖRÜLEN SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK ?

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ev sahipliğinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel’in katılımıyla perşembe akşamı toplandı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada fahiş fiyat artışlarına karşı ERKEN UYARI SİSTEMİ kurulacağı duyuruldu.

Peki sistem nasıl işleyecek?

3 AŞAMALI BİR TAKİP SİSTEMİ OLACAK Ön görülen sistem 3 ayaklı olacak. Tarımsal üretime yönelik olarak kurulacak bir erken uyarı sisteminin

İLK BİLEŞENİ arz izleme olarak adlandırılıyor. Arz izleme sistemi tarımsal ürünlerde tohumdan hasada kadar geçen süre içerisinde oluşabilecek riskler takip edilecek.

TARLADA RİSK VE ARZ TESPİTİ

Sıcaklık, güneş ışığı, yağış, don, dolu, hastalık, nem gibi riskler tüm bölgelerde anlık olarak tespit edip ortaya çıkarılacak. Arz eksikliklerini ürün bazında tespiti de bu şekilde sağlanacak.

 

TARLADAN REYONA FİYAT TAKİBİ

 

İKİNCİ BİLEŞEN ; fiyat izleme boyutu olacak.

 

ÜÇÜNCÜ VE SON BİLEŞEN ise arz zinciri izleme olarak nitelendiriliyor. Arz zinciri izleme sistemi, tarladan markete kadar olan süreçte her aşamada ürün fiyatında oluşan eklentiler takip edilecek.

 

 

Haber;

ABDÜLHAMİT DERMAN