Genel
Giriş Tarihi : 30-01-2021 11:34   Güncelleme : 30-01-2021 11:34

WhatsApp'a inceleme başlatıldı

WhatsApp tepkiler üzerine güncelleme tarihini 15 Mayıs’a ertelediğini duyururken Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, hakkında inceleme başlatılan WhatsApp'tan tebligat yapılarak bilgi ve belge talep edildiğini açıkladı.

WhatsApp'a inceleme başlatıldı

  Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir bazı kişisel bilgilerin Facebook'a ait şirketlerle paylaşılmasını da içeren yeni gizlilik ilkesinin kabulünü uygulamanın kullanımı için zorunlu hale getiren WhatsApp hakkında yürütülen incelemeye ilişkin açıklama yaptı. 

Kurumun karar organı Kişisel Verileri Koruma Kurulunca incelemenin, temel ilkeler, veri işleme şartları, yurt dışına veri aktarımı ile açık rızanın unsurları ve açık rızanın hizmet şartına bağlanıp bağlanmaması yönünden gerçekleştirildiğini vurgulayan Bilir, 12 Ocak'ta başlatılan incelemenin sürdüğünü ifade etti. 

 WhatsApp'a tebligat yapıldı. 
 
Faruk Bilir, "WhatsApp'a tebligat yapıldı, bilgi ve belge talep edildi. Sürecin takipçisiyiz." dedi. WhatsApp, 4 Ocak'ta "gizlilik ilkesi"ni güncellemiş ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bildirim yollamıştı. Hesap bilgileri, konum bilgileri , mesajlar gibi birçok verinin Facebook'a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren yeni koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat'a kadar süre vermişti. 
WhatsApp, yeni koşulların kabul edilmemesi halinde uygulamanın kullanılamayacağını belirtmişti.  
 
"Avrupa bölgesi kullanıcıları güncellemeden etkilenmeyecek " 
 
Bu karara ilişkin kullanıcılardan yoğun eleştiri alması üzerine WhatsApp yaptığı açıklamada, "Avrupa Bölgesi" kullanıcılarının bu güncellemeden etkilenmeyeceğini, bu bölgedeki kullanıcıların verilerinin Facebook şirketleriyle paylaşılmayacağını duyurmuştu.
 
ABDÜLHAMİT DERMAN