Dünya
Giriş Tarihi : 09-12-2020 18:00   Güncelleme : 09-12-2020 18:00

MASKE İÇİN CAN ALICI DETAYLAR !!!

Artık gündelik hayatımızın bir parçası olan maskeler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Maske ile ilgili merak edilen soruları sizler için derledik.

MASKE İÇİN CAN ALICI DETAYLAR !!!
Peki maske hijyeni ne kadar önemli ? 
 
Herkesin merak ettiği soruların yanıtlarını sizler için derledik ;
 
1) Kullanılan maskelerin üzerinde neler olur?
 Maskeye yakından bakıldığında üstünde -çoğu zararsız- çeşit çeşit bakteri, virüs bulunur. Aynısını elimiz için de söylemek mümkün. Ancak Maske takmakla ilgili sürtünme ve nem etkisi ile bu mikroplar ‘maskne’ye dönüşebilir.
 
2) Maskne nedir?
İnsan yüzünde maske takma ile ilgili meydana gelen cilt döküntüleri için kullanılan çatı terim. Uzmanlar bunu önlemek için maskelerin her gün yıkanmasını, kullan at maskelerin tekrar kullanılmamasını tavsiye ediyor.
 
3) Kirli bir maskeden Covid-19 kapmak mümkün mü?
 
Korona testi  pozitif birinin taktığı maske diğerleri için büyük bir risk içeriyor. Maskeler değişilmemeli veya başkasının maskesiyle bir temas olduğunda eller dikkatli şekilde yıkanmalı.  Buna göre üzerinde  virüs olan bir maskeye ve sonra kendi burnuna veya gözüne dokunmak teorik olarak bulaş riskini artırır.
 
4) Maskemi ne sıklıkta yıkamalıyım?
 
İdeal olarak her taktıktan sonra. Yapılan testlerde hem kumaş hem de cerrahi maskelerin hem içinde hem dışında bir günlük kullanım sonunda virüse rastlandı.

5) Maskemi nasıl yıkamalıyım?
 
Sıcak yıkamak, hatta çamaşır makinesine atmak en ideali. En az 60 derecede deterjanla yıkanması öneriliyor. Kumaştan yapılan maskelerin cerrahi olanlara kıyasla daha düşük bir koruma sağladığı belirtiliyor. Vietnam’da yapılan bir araştırmada farkın maskenin yapısı kadar, genelde elde yıkanmasından kaynaklandığı ortaya çıkmıştı. Aynı araştırmada çamaşır makinesinde yıkanan kumaş maskelerin cerrahi olanlar kadar iyi koruma sağladığı görüldü.
 
6) Maskem biraz nemli, bir şey olur mu?

Olur. Yıkanan maskeler takmadan önce mutlaka tam olarak kurumuş olmalı. Nemli maskeler daha gözenekli hale gelmekte. Yağışlı havalarda da bu duruma dikkat edilmeli.
 
7) 10 dakika taktım, çantama koydum, sonra tekrar kullanabilir miyim?
 
Dikkatli olmak şartıyla evet. Önce eller dezenfekte edilmeli. Maske sadece kulağa geçen iplerden tutulmalı ve kilitli bir kutuya, poşete konmalı. Takarken aynı işlemler tekrar edilmeli. Maskeler çantaya veya cebe konmamalı. Cepler genelde yıkanmamış eller, para veya anahtara ev sahipliği yapar. Maskemize her zaman virüs bulaşmış bir eşyaymış gibi davranmalıyız. Maskelerin konduğu kutu da düzenli olarak yıkanmalı.
 
8) Kullan at maskeleri kaç gün kullanabilirim?
 
Her gün değiştirmek gerekiyor. En kötü ihtimalle iki-üç seferde bir. Bu maskeler zaman geçtikçe yıpranıyor ve daha az koruyucu olmaya başlıyor.
 
9) Maskelerin renkleri önemli mi ? Kendi yaptığımız maskeler ne kadar sağlıklı ? 
 
Birçok maske renkleri ve maske çeşitleri çıktı ve çıkmaya devam ediyor . Peki bu maskelerin renkleri önemli mi ? Sizi virüsten koruduğu sürece önemli değildir , fakat kendi imkanlarımızla yaptığımız maskeler hijyen bakımından yetersiz kalabilir.
 
10) Maskeyi doğru takmak ne kadar önemli ? 
 
Maskeler günlük hayatta gördüğümüz gibi mâlesef "yanlış" takılmakta ve yüzümüzden çok kolunuzda takılı görmek mümkün olup insanları bu konuda bilinçlendirmek gerekmektedir. Maske ağzımızı ve burnumuzu kapatacak şekilde kullanılmalıdır. Aksi takdirde maskeler işlevlerini yerine getiremez.
 
 
 
Haber ; 
ABDÜLHAMIT  DERMAN