Aktüel
Giriş Tarihi : 08-04-2020 15:39   Güncelleme : 08-04-2020 15:39

Şanlıurfada Koronavirüs Testi Yapılacak

Koronavirüs testinin Şanlıurfa’da yapılmadığı ve çevre illere gönderildiği bilinirken Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından koronavirüs testi sonucunu aynı gün verebilen cihaz geçici bir süreyle Mehmet Akif İnan Araştırma ve Uygulama Hastanesine verildi.

Şanlıurfada Koronavirüs Testi Yapılacak

 

Dünyanın mücadele ettiği ve Türkiye’nin de etkisi altında olduğu koronavirüse karşı tedbirler alınmaya devam ediyor. Özellikle ülke genelinde yapılan test sayısı ile virüsün yayılımını az da olsa engelleme yönünde önemli bir yere sahip.

Kentimiz Şanlıurfa’da da koronavirüs testi için donanım eksikliği yaşandığından dolayı tahliller çevre illere gönderiliyordu. Urfa’da şüphelilerden alınan numuneler Adana, Antep ve yanı başımızda ki Adıyaman’a gönderiliyordu. Bu şekilde yapılan testler çok fazla vakit kaybına neden olduğu için vakaların öğrenilmesi de zorlaşıyordu.

Eksikliğin giderilmesi için bu kapsamda GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde yer alan ve bitkilerde görülen virüsleri okumak için kullanılan Real Time PCR Detection Cihazı, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğüne ve ordan da Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine teslim edildi.

Şanlıurfa Valiliği tarafından verilen talimat ile GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü kendi bünyesinde bulunan cihazı hastaneye teslim ederek Şanlıurfa’nın da kolayca test sonuçlarına ulaşmasını sağladı.