Urfa Göbeklitepehaber,Urfa Haber,Şanlıurfa Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 09:36

EVDE ÇALIŞARAK KAZANÇ ELDE EDİYORLAR

Şanlıurfa’da kadınların istihdamı için kurulan Sivil Kadınlar Derneği’nde ekonomik kazanç elde eden kadınlar aynı zaman da mülteci kadınlarla da bir araya gelerek sosyalleşmelerini sağlıyor.

Aktüel
Giriş Tarihi : 25-02-2020 09:53   Güncelleme : 25-02-2020 09:53
EVDE ÇALIŞARAK KAZANÇ ELDE EDİYORLAR

Şanlıurfa’da 2013 yılında kurulan Sivil Kadınlar Derneği, kadınların istihdam edebilmeleri ve evlerine ekonomik kazanç elde edebilmeleri adına çalışmalarını sürdürüyor. Urfalı kadınların yanı sıra mülteci kadınlarında olduğu dernekte sosyalleşme adına etkinliklerde düzenleniyor.

Kadınlar ürettikleri ürünlerle kendilerini geliştirirken aynı zamanda Urfa’nın kültürüne de etki ediyorlar. Kadınların el emeği ile yaptıkları oyuncak bebeklerin üzerlerindeki yöresel kıyafetler, Urfa’nın kültürünü yansıtırken aynı zamanda bellerine bağladıkları çuval görünümündeki dekorasyonun içinde bulunan isot ve pamukla da tarım ürünlerimiz tanıtılıyor.

BELEDİYE VE VALİLİĞİMİZ URFA’NIN TANITIMI İÇİN BU ÜRÜNLERİ ALABİLİR!

Şanlıurfa Sivil Kadınlar Derneği Başkanı Safiye Ağadayı ‘’ ürünleri yaparken Urfa’nın kültürünü de yansıtma hedefindeyiz, bazı durumlarda belediyelerimiz bizden ürün talep etse de çok az miktarda oluyor. Fakat belediyelerimiz ve valiliğimiz gibi kurumlarda dışarıdan gelen misafirlere verilen hediyelerde bizim ürünlerimiz verilirse hem kadınlarımıza katkımız olur hem de kültürümüzü yansıtma adına daha anlamlı olur diye düşünüyorum’’ diyerek yetkililere seslendi.

 ‘’ 7 YILDIR KADINLARIMIZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ’’

Sivil Kadınlar Derneği 2013 yılında kuruldu, amacımız kadınlara ihtiyaçları olduğu her konuda destek olmak. Özellikle dezavantajlı ve mülteci hanım kardeşlerimize destek olmak için onların el emeklerini elimizden geldiğince değerlendirmeye ve bizlerde aracı olarak satmaya çalışıyoruz.

‘’ MÜLTECİ KADINLAR, URFALI KADINLARLA SOSYALLEŞİYOR’’

Zor duruma olan dar gelirli kadınlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Özellikle şu gördüğünüz yöresel kıyafetli bebeklerimizi üreten kadınlarımız bir nebzede olsun gelir elde ediyorlar ve ayrıca Urfa’nın kültürünü de tanıtmış oluyorlar. Ayrıca dernek olarak mülteci kadınlarımızın sosyalleşmesi konusunda onlara destek oluyoruz, derneğimize çocuklarıyla beraber gelip, Urfalı kadınlarla sohbet edip sevgi diliyle konuşuyorlar. Sosyal bir farkındalık oluşturarak Suriyeli kadınların kendilerini ülkemizde rahat hissetmelerini ve yalnız hissetmemeleri için sosyalleştiriyoruz.

‘’ EVDE ÇALIŞARAK KAZANÇ ELDE EDİYORLAR’’

Bu yapılan ürünleri gelir elde etmek isteyen kadınlarımız üretiyor. Evde oturup ellerinden iş gelen kadınlarımız çocukları olduğu için dışarıda çalışamıyor. Ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla ellerinden geldikçe ürünler yaparak satıyorlar. Kimisi dul, kimisinin eşi çalışmıyor veya farklı sıkıntılar yaşıyorlar bu yüzden gelir elde etmek için çalışıyorlar.

 

‘’ YÖRESEL KIYAFETLİ BEBEKLER İLE KÜLTÜRÜMÜZDE TANITILIYOR’’

Onlar üretiyor biz ise köprü görevi görerek ürünlerin satışını yaptırıp gelirini kadınlarımıza veriyoruz. Şuan da sadece Hamarat Eller’de satışı gerçekleşiyor veya bize bilenler sipariş veriyor. Özellikle Göbeklitepe yılı ile birlikte gelen turistlerimizin ilgi odağı haline geldi ürünlerimiz. Yöresel kıyafetli bebeklerimiz turistlerin dikkatini çekti. Sadece kadınlarımızın geliri için değil de Urfa’yı da tanıtıyoruz. İlçelerde giyilen kıyafetleri, geleneklerimizi, isotla, pamukla tarım ürünlerimizi bu şekilde tanıtarak Urfa’ya katkı sağlamaya çalışıyoruz.

’’ BELEDİYE VE VALİLİĞİMİZN DESTEĞİ GEREKLİ’’

Bizler dernek olarak kadınlarımızı desteklemeye çalışıyoruz fakat yetmiyor. Yetkili belediyelerimiz, valiliğimiz, STK’larımız da bu konuda bizlere destek olurlarsa kadınlarımızın ekonomik güçlerini kazanmalarını sağlarız. Aynı zaman da bu ürünlerle kentimizi tanıtarak fayda sağlamış olacağız.

‘’ AMACIMIZ GENİŞ KİTLELERE ULAŞMAK’’

Kadınlarımızın kendi ayakları üzerinde durabilmeleri, ekonomik güçlerini ellerine alabilmelerini istiyoruz. Özgürlüklerini ilan etme adına değil fakat kadınlarımızın her şeyi başarabileceğini görebilmelerini istiyoruz. Aynı zamanda ekonomik kazanç elde ederek evlerine destek vermiş oluyorlar. Amacımız geniş kitlelere ulaşarak ürünlerimizi tanıtıp, satışını arttırmak. Satışlar artarsa kadınlarımız daha fazla kazanacak ve kültürümüz daha fazla tanıtılacak, umudumuz gayemiz bu yönde.

ABDÜLHAMİT DERMAN ABDÜLHAMİT DERMAN

YORUMLAR