Aktüel
Giriş Tarihi : 22-12-2019 16:54   Güncelleme : 22-12-2019 16:54

Genç STEM Genç Mühendisler Projesi ile Yola Devam Ediyor

Genç STEM Derneği İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü destekli Genç Mühendisler Projesi ile Yola Devam Ediyor.

Genç STEM Genç Mühendisler Projesi ile Yola Devam Ediyor

 

Genç STEM Derneği olarak İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü desteğiyle “Genç Mühendisler” projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde bir yılı geride bıraktık.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü sayesinde yüzlerce öğrenci ve öğretmen ile proje kapsamında desteklenen Karaköprü STEM merkezinde etkinlik yapma imkânı buldu. Karaköprü Belediyesi ve Karaköprü Kaymakamlığı projedeki STEM eğitim alanının ilçenin çokça ziyaret edilen bir atölye haline gelmesinde önemli destekler verdi.

Proje eğitmeni Halil İbrahim Çetin konu hakkında “STEM eğitimlerimizde öğrencilerin seviyelerine uygun bir şekilde gerçekleştirdiğimiz etkinlikler sayesinde okullarına gittiklerinde çalışmalarına devam etmelerini, soruları olduğunda da yardımcı olmak imkânı sağladık. Öğretmenlerimizin STEM’e olan bakış açılarını geliştirerek farklı etkinlikler ve zengin materyal desteğimiz sayesinde ufuklarını geliştirmeyi amaçladık. Ara tatil ve yaz aylarında düzenlemiş olduğumuz kamplara olan ilginin yoğunluğundan grup grup eğitimlere alarak bütün istekli öğrencilerimizin bu alanda eğitim almasını sağladık.” Şekliden bilgi verdi.

Genç STEM Derneği, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü desteği ile ilçede başlayan STEM eğitimi kültürünü yaşatmaya devam edecektir. Genç Mühendisler projesinde eğitim danışmanı ve araştırmacı olarak görev alan Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet GÖÇEN “STEM eğitimi uluslararası alanda bir rekabet ortamı oluşturmuş; ulusal anlamda da son yıllarda eğitimde kıvılcım etkisi ile paradigma değişimine yol açmıştır. Genç STEM Derneği olarak Bakanlığımızın desteğiyle yürütmüş olduğumuz bu projede ilçemizden 300’e yakın genç (öğrenci) mühendisimiz STEM ve 21. yy. becerileri eğitimleri almıştır. Bu gibi projeler ile öğrencilerimizin 21. yy. becerilerini özümsemeleri sağlanacak, ülkemizin kalkınma seviyesine güç katacaktır.”

Genç STEM Derneği haftalık eğitim planları ve modülleri sayesinde planlı bir şekilde eğitimlerine devam etmekte olup hafta içi ve hafta sonu sabah ve öğleden sonra gruplarıyla geniş bir kitleye hitap etmektedir. Bu konuda STEM Eğitmeni Abdurrahim Sargın şunları belirtmiştir “Öğrencilerimizi gruplar şeklinde talep ve isteklerine bağlı olarak eğitimlerimize alıyoruz. Eğitimlerimizin içeriğinde robotik, kodlama, 3D tasarım ve 3D baskı alımı, Yapay Zeka , Mobil Programlama , Drone eğitimi gibi çağımızın gerektirdiği ve güncel bir eğitim programı sağlayarak mühendislik becerilerini derslerde öğrenmiş oldukları yapılarla geliştirmeye çalışıyoruz”

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü projesi kapsamında yapılan eğitimler meyvesini yakın yıllarda ülkemizin gelişmesine katkı sağlayacak gençlerin projeleri ile verecektir.