Aktüel
Giriş Tarihi : 18-12-2019 09:14   Güncelleme : 18-12-2019 09:14

Şanlıurfa’daki Genç Öğretmenlerin Derneğinden AB Projelerinde Eğitim Atağı

Şanlıurfa’daki Genç Öğretmenlerin Derneğinden AB Projelerinde Eğitim Atağı

Şanlıurfa’daki Genç Öğretmenlerin Derneğinden AB Projelerinde Eğitim Atağı
Şanlıurfa’daki Genç Öğretmenlerin Derneğinden AB Projelerinde Eğitim Atağı
 
Şanlıurfa Genç STEM Derneği iş birliğiyle Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet GÖÇEN’in koordinatörlüğünde Türkiye-İtalya İrlanda eğitim kurumları arasında yürütülen AB projesinin ilk durağı İtalya Pisa bölgesi oldu. Projenin amacı eğitim odaklı kurumların ve derneklerin öğretmen ve yetişkin eğitimi/öğretimi becerilerini arttırmak. GENÇ STEM farklı illerden gönüllü öğretmen ve eğitimciler desteğiyle Türkiye genelinde yaptığı projelerinden söz ettirirken, yurtdışında da ülkemiz ve bölgeye katkı sağlayacak çalışmalara öncülük ediyor.
 
Bu projede sadece Şanlıurfalı eğitimci ve öğretmenler değil, değişik illerdeki Genç STEM Derneği'nin üyeleri de eğitim ve öğretim deneyimlerini paylaşma imkânı bulmakta. İtalya’daki eğitim ve izleme toplantısına Şanlıurfa’dan B.B Sağlık Sosyal Daire Başkanı Ekrem AYAZ, Bozova’dan Müdür Yardımcısı ve İngilizce Öğretmeni Osman YEMEZ, Antalya Genç STEM Temsilcileri İbrahim Halil ASLAN ve Burçin ASLAN, Urfalı Genç STEM Eğitmenleri Mehmet ŞEKER, Özgün ÖZEN, İzmir Ödemiş'ten Bademli STEM’in kurucusu ve koordinatörü Genç STEM İzmir Temsilcisi Ramazan GÖÇEN katıldı.
 
 
Şanlıurfa’da doğan bir eğitim hareketi: GENÇ STEM DERNEĞİ
 
GENÇ STEM DERNEĞİ, 21. yy. eğitim modeline uygun şekilde tüm Türkiye’de STEM eğitiminde öncü çalışmalarını başlatan ekip üyeleri tarafından Şanlıurfa’da kuruldu. Kurucu Başkan Mustafa Taşıyan tarafından başlatılan dernek çalışmaları Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi Koordinatörü Halil İbrahim Çetin’in ve farklı ilçelerdeki devlet okullarında öğretmenlik yapan Fikriye Özkan, Abdürrahim Sargın, Yunus Emre Aykut, Abdülhamit Yıldız’ın ve birçok değerli eğitimcinin desteğiyle bugün Şanlıurfa’da birkaç merkez ve atölyeden oluşan farklı projelerle yoluna devam ediyor. Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet GÖÇEN’in de desteğiyle Avrupa boyutunda çok ortaklı projeleri planlayan eğitmen grubu 2020 yılında önemli çalışmalara imza atmayı planlıyor.
 
2016 yılında Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait STEM ve Bilim Merkezi kurulumunda  görev alan Genç STEM Ekibi, gönüllü öğretmen, eğitimci ve uzmanlardan oluşmakta. Karaköprü STEM atölyesini de kuran dernek öğretmenlerin çalışmaları Avrupa Okul Ağı’nin en başarılı uygulama örnekleri arasında girse de aslında birçok uluslararası çalışmada Şanlıurfa’nın ve bölgenin gururu oldular.
 
Dernek üyeleri Ar-Ge çalışmaları kapsamında Türkiye'de Kayseri’den sonra ilk sistematik, donanımlı her yaş grubuna özel programların yürütüldüğü Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi’nin kurulumunda yer aldı ve bu deneyimlerini Genç STEM Maker, Karaköprü STEM atölyesi ve yeni kurulacak Kızılay TeknoBil merkezlerine taşıdılar. Dernek üyeleri farklı okullarda görev yapsalar da Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi’nde halen resmi programlar dahilinde okul dışı saatlerde eğitim vermeye devam etmektedir.
 
İlk kurulum deneyimden sonra gençlere daha fazla fırsat sunmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, AB Kurumları ve Uluslararası fonlardan destek alan GENÇ STEM DERNEĞİ üyeleri STEM Maker, Robotik Kodlama, 3D yazıcı çalışmalarını yürütüyor. Ücretsiz verilen kurslar öğrencilerden gelen talepler doğrultusunda ildeki resmî kurumların iş birliği ve desteğiyle devam etmektedir.
 
GENÇ STEM adına konuşan Mustafa Taşıyan “Ulusal projelerimiz dışında Avrupa eğitim sistemlerini inceleme konulu projemizle 70 gönüllü üye ve öğretmenimizi yurtdışı eğitimlerinde bir araya getiriyor olmanın mutluluk ve gururunu yaşıyoruz. Şu an 7’si Türkiye’den olmak üzere 17 kişi İtalya'da eğitim kurumlarında eğitim almaktadırlar. İrlanda Türkiye hareketliliği ile proje çalışmamız devam edecektir” dedi.