Aktüel
Giriş Tarihi : 11-09-2019 20:49   Güncelleme : 11-09-2019 20:49

Çocuklarımız okuldan geri kalmasın

Akpınar mahallesi sakinleri çocuklarının okula gidememesinden şikayetçi.

Çocuklarımız okuldan geri kalmasın
Mahalle sakinleri yaptığı açıklamada şunları söyledi.
Haliliye ilçesi Akpınar Mahallesinde yaklaşık 150 ile 200 arasında öğrencisi bulmaktadır.  Mahallemizde okulumuz olmadığı için yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan Yeşil Urfa İ.Ö.O Öğrencilerimiz taşımalı sistem ile okula gidip gelmektedir.
Ne hikmetse Karşıyaka Mahallesinde yeni yapılan okul yapıldıktan sonra Şanlıurfa Milli eğitim müdürlüğünden bazı yetkililer bunu bahane ederek öğrencilerimizi taşıyan servislerin 2019-2020 yılında iptal etmiştir.  
Milli eğitim müdürlüğünün Şanlıurfa Büyükşehir belediyesine göndermiş olduğu dilekçede belediyeden öğrencilerin geçişleri için üstgeçit ve kaldırım yapılamasını talep etmiştir. Bu kadar uzun mesafede böyle bir şeyin olması mümkün değil elbet sayın yetililer gelecekte oluşacak en ufak bir olumsuzlukta kedilerini haklı çıkarmak için yapılmıştır. 
Yaklaşık 4 km arası değişen mesafede bulanan Karşıyaka Mahallesi Tenekeci Mahmut İ.Ö.O okuluna öğrencilerimizin gitmesine karar vermişler. Mahalle sakinleri ile bu konuda hiç kimseye danışmadan yapılmış bir karar. Sayın yetkililerin umurunda mı çocukların eğitimi karda kışta bu küçücük çocuklar okula nasıl gidecek?
Yaş ortalaması küçük olan öğrencilerimizin son derece tehlikeli olan DSİ sulama kanaların olduğu ve E-90 Mardin karayolu üzerinden yürüyerek okula gitmesini uygun görmüştür. Böyle bir uygulama yaşamadığımız Türkiye’sine yakışmıyor olsa da eğitim kalitesi açışında verimlilik kazandırmaz aksine başta öğrencilerimiz olmak üzere velililerimizi maddi, manevi, psikolojik ve sosyolojik olarak olumsuz etkiler eğitim kalitesinin düşmesine neden olur.   Mahallemizde bulanan velilerimizin çoğunluğu tarım işçisi ve gelirleri asgari ücretin altında özel servis tutma imkânları bulunmamakta olup zorluk içinde çocuklarını okula göndermektedir. Yapılan bu yanlış uygulamadan sonra yaklaşık sayıları 200 yakın olan öğrencileri birçoğunun yaşı küçük nasıl bu tehlikeli yolda okula gidip gelecekler? Sayın yetilere soruyoruz?
 Okula giden öğrencilerimiz olumsuz etkilenecek Velililerimiz yolun tehlikeli olması ve yürüme mesafesinden çok uzak olması belediye otobüsü güzergâhında uzak olduğu için başta kız çocukları olmak üzere tüm çocuklarını okula göndermeme kararı almışlar. Oluşabilecek en ufak bir olumsuzluğun tek sorumlusu bu uygulamayı yürürlüğe koyan yetkililerdir.      Şanlıurfa’da Okulu olmayan tek Mahalle Akpınar Mahallesi 
Mahallemizde okul olmadığını ve öğrencilerimizi mağdur olduğunu eğitim seviyelerinin düşük olduğunu bundan dolayı bazı kız çocuklarının okula gitmediğini yazılı ve sözlü olarak iletmemize rağmen hiçbir sonuç almamış bulunmaktayız. 
Mahallemizde okul sorunu çözülürse hem öğrencilerimiz hem velilerimizi mağduriyet çözülmüş olacaktır. Yapılan bu yanlış kararın düzeltilmesi ve öğrencilerimizin mağduriyetinin giderilmesi gerekmektedir.